Tak wynika z [b]orzeczeń Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. III SA/Wa 306/10, 307/10)[/b].

Sprawa dotyczyła dwóch spółek należących do grupy finansowej Media Markt. W 2006 r. wynajęły one od niemieckiej spółki samochody osobowe i dokonały ich rejestracji w Polsce. Były przekonane, że nie powoduje to obowiązku zapłaty. Taka wykładnia przepisów wynikała bowiem z interpretacji indywidualnej, którą otrzymała inna spółka, również należąca do tej grupy.

Po dwóch latach w firmie została przeprowadzona kontrola. W jej wyniku nakazano zapłatę akcyzy od wynajętych samochodów. W decyzji izba celna powołała się na art. 80 ust. 3 pkt 3 ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym. Przepis ten stanowi, że po nabyciu wewnątrzwspólnotowym obowiązek podatkowy w akcyzie od samochodów powstaje z chwilą nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, nie później jednak niż z chwilą jego rejestracji w Polsce.

Zdaniem kontrolujących oznacza to, że w momencie rejestracji powstał obowiązek podatkowy, nawet jeśli firma w ogóle nie nabyła prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel.

[wyimek]Obowiązek podatkowy wynika z art. 80 starej ustawy[/wyimek]

Sprawa trafiła do sądu. Podatnicy zwracali uwagę na literalne brzmienie przepisu. Ich zdaniem wynika z niego jednoznacznie, że sama rejestracja nie jest wystarczającą przesłanką powstania obowiązku podatkowego. Potwierdza to fakt, że w obowiązującej ustawie dokonano zmiany sposobu sformułowania przepisów, po której wykładnia dokonana przez fiskusa na rzecz owej spółki jest uzasadniona.

WSA w Warszawie oddalił skargę. Wyjaśnił, że powstanie obowiązku podatkowego wynika z art. 80 starej ustawy o podatku akcyzowym. Stanowił on, że akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane w Polsce. Ustęp 3 pkt 3 spornego przepisu określa jedynie moment powstania obowiązku podatkowego. Dlatego należy go rozumieć tak jak izba celna. Oznacza to, że [b]obowiązek podatkowy powstaje w momencie rejestracji, nawet jeśli wcześniej podmiot jej dokonujący nie nabył prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel[/b].