Podstawę do tego daje art. 62 § 1 i 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BFD34141EAC965A73BD747CB45B59DD4?id=186065]kodeksu karnego skarbowego [/link](k.k.s.).
[srodtytul]W rękach kontrahenta[/srodtytul]
Art. 62 § 1 k.k.s. mówi, że odpowiedzialność karną ponosi się, jeżeli wbrew obowiązkowi nie wystawiono albo odmówiono wydania faktury. Przepis ten może znaleźć zastosowanie w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy wystawca prześle fakturę a nabywca jej nie wydrukuje. Zaznaczyć należy, że odpowiedzialność karnoskarbowa będzie dotyczyła wystawcy, bo to on ma obowiązek wystawienia faktury.
O „odwróceniu” odpowiedzialności można ewentualnie mówić wówczas, gdy strony obowiązuje umowa o samofakturowaniu. W kontekście[b] wyroku NSA I FSK 1444/09[/b], decydując się na przesyłanie faktur papierowych w postaci elektronicznej, by mieć pewność, że faktura została wystawiona, trzeba mieć zaufanie do odbiorcy, który zapewni o jej wydrukowaniu.
O ile przy transakcjach między znanymi sobie kontrahentami jest to możliwe, w przypadku fakturowania dla odbiorców masowych trudno oczekiwać, że każdy z nich będzie rzetelnie wydrukowywał faktury papierowe.
[srodtytul]Konieczna zgoda nabywcy[/srodtytul]
Po drugie, przepis ten może znaleźć zastosowanie również w sytuacji, gdy wystawca bez zgody nabywcy prześle mu fakturę papierową w postaci elektronicznej, a odmówi przesłania jej w formie papierowej. Ustawa nie nakłada na nabywcę obowiązku wydrukowania tak przesłanego oryginału faktury.
Przypomnieć należy, że do elektronicznego fakturowania jest potrzebna uprzednia zgoda nabywcy na ten sposób fakturowania. Stąd też można przyjąć, że wystawca nie może ani narzucać, ani wymagać od nabywcy, że zaakceptuje fakturę papierową przesłaną w postaci elektronicznej, a tym bardziej że ją wydrukuje.
Zatem jeśli nabywca zgłosił żądanie dostarczenia faktury a wystawca dostarczy wyłącznie wersję elektroniczną faktury papierowej, istnieje ryzyko sankcji karnej.
[srodtytul]Skutki braku wydruku[/srodtytul]
Kolejnym przepisem mogącym rodzić odpowiedzialność karnoskarbową jest art. 62 § 3 k.k.s. Zgodnie z nim sankcji karnej podlega ten, kto nie przechowuje kopii wystawionej faktury. Kodeks nie określa, w jakiej postaci ma być przechowywana faktura.
Mając na uwadze, że[b] NSA (w wyroku I FSK 1169/08)[/b] stwierdził, że przepisy podatkowe nie przewidują, w jakiej formie mają być przechowywane kopie faktur, ryzyko odpowiedzialności jest minimalne. Inaczej jest przy przyjęciu wykładni [b]NSA z wyroku I FSK 1444/09[/b].
W tym wypadku NSA wyraźnie stwierdził, że zarówno oryginał, jak i kopia faktury papierowej muszą być wydrukowane. Zatem w kontekście art. 62 § 3 k.k.s. niewydrukowanie faktury może być uznane za rodzące konsekwencje karne.
[srodtytul]Wyrok nie wiąże[/srodtytul]
Zauważyć też trzeba, że orzeczenia NSA nie wiążą ministra finansów co do innych sytuacji faktycznych, nawet podobnych. Tym bardziej nie wiążą sądów karnych przy interpretacji art. 62 k.k.s. w związku z regulacjami dotyczącymi wystawiania faktur papierowych.
[i]Autor jest radcą prawnym[/i]