Przykładowo załóżmy, że budynek mieszkalny spełnia przesłanki, by był opodatkowany stawką 7 proc. (na podstawie § 6 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego z 28 listopada 2008 r., [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=291166]DzU z 2008 r. nr 212, poz. 1336[/link]). Taką stawkę można zastosować również do dostawy lokali mieszkalnych w tym budynku. Ale czy dotyczy to również lokali z wyposażeniem kuchni w szafki, zlew, blat kuchenny i agd (wbudowana lodówka z zamrażarką, wbudowany piekarnik, płyta kuchenna, zmywarka, wbudowana kuchenka mikrofalowa itp.). Wszystkie te sprzęty są zasadniczo opodatkowane stawką 22 proc.
Ponieważ ustawa o VAT nie zawiera definicji lokalu mieszkalnego, a tym bardziej nie odnosi się do kwestii wyposażenia takiego lokalu jako jego części składowej, Izba Skarbowa w Warszawie sięgnęła do kodeksu cywilnego [b](interpretacja z 31 lipca 2008 r., IPPP1-443-894/08-4/JF)[/b]. Zwróciła przy tym uwagę na różnicę między częścią składową a przynależnością. Zgodnie bowiem z art. 47 § 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C5F3D6462505D4FB6C73CB180BB2D5C1?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] części składowych nie stanowią przedmioty połączone z rzeczą tylko dla określonego użytku. Inaczej jest z przynależnościami, które nie tracą swojego charakteru przez przemijające pozbawienie ich faktycznego związku z rzeczą główną (art. 51 § 3 k.c.).
Aby więc wyposażenie kuchni spełniało definicję części składowej (w tym wypadku lokalu), jego połączenie z rzeczą główną (lokalem) musi mieć charakter trwały, a nie dla przemijającego użytku – stwierdziła warszawska izba i na tej podstawie uznała, że tylko niektóre elementy zabudowy kuchni spełniają definicję trwale związanych z lokalem mieszkalnym i stanowią jego część składową w rozumieniu k.c. „Należą do nich te elementy, których odłączenie spowoduje uszkodzenie lub istotną zmianę całości bądź też uszkodzenie lub zmianę elementu odłączonego (jego bezużyteczność) – stwierdziła izba. – W omawianym przypadku są to niewątpliwie:
- elementy stolarki kuchennej, w tym szafki kuchenne z wbudowanym oświetleniem, wyposażone w ślusarkę i zintegrowane z wyposażeniem kuchennym oraz blat kuchenny;
- urządzenia sanitarne i powiązane akcesoria, w tym kran ze stali nierdzewnej oraz zlew ze stali nierdzewnej montowany pod blatem kuchennym z syfonem”.
W efekcie dostawa lokalu mieszkalnego wraz z wymienionymi elementami zabudowy kuchni i urządzeniami sanitarnymi jest opodatkowana stawką 7 proc.
Natomiast dostawa pozostałego wyposażenia lokalu mieszkalnego (w tym: wbudowana lodówka z zamrażarką, wbudowany piekarnik, płyta kuchenna, okap kuchenny, zmywarka wbudowana pod blatem, wbudowana kuchenka mikrofalowa, wbudowana pod blatem chłodziarka na wino) musi być opodatkowana według stawki właściwej dla danego towaru. Wszystkie te bowiem elementy wyposażenia mogą być odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.