Na refakturze dotyczącej usługi wynajmu powierzchni we Włoszech nie należy wykazywać podatku.
Na podstawie art. 28 dyrektywy 2006/112/WE, gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Zatem należy uznać, że podatnik wystawiający refakturę w rozumieniu dyrektywy świadczy refakturowaną usługę.
Obowiązek podatkowy w przypadku refakturowanych usług powstaje więc na zasadach określonych dla danej usługi. Dotyczy to również określenia miejsca opodatkowania tych usług.
Zdarza się, że refakturowane są usługi faktycznie wykonywane za granicą. Wówczas ich miejsce opodatkowania należy ustalić zgodnie z zasadami dotyczącymi ustalania miejsca świadczenia usług.
Refaktura usług, których miejsce świadczenia – zgodnie z ustawą o VAT – określone jest poza terytorium Polski, nie powinna zawierać podatku VAT. Usługi te bowiem nie podlegają VAT w Polsce.
W świetle art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia nieruchomości. Zatem [b]usługa wynajmu powierzchni wystawienniczej w obiekcie targowym (nieruchomości) we Włoszech będzie tam opodatkowana[/b].
Ponadto, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a) ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług takich jak targi i wystawy a także usług pomocniczych do tych usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone. W tym wypadku usługa wynajmu powierzchni wystawienniczej była świadczona we Włoszech. Tam się też odbywały się targi i były świadczone usługi z nimi związane.
[b]Skoro usługa ta nie podlega VAT w Polsce, refaktura nie powinna zawierać stawki i kwoty podatku ani kwoty należności wraz z podatkiem[/b]. Wynika to z § 25 ust. 2 rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r., regulującego zasady wystawiania faktur ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=291169]DzU nr 212, poz. 1337[/link]).