Dziś zaczęła bowiem obowiązywać [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=315788]znowelizowana ustawa o podatku akcyzowym (DzU z 2009 r. nr 98, poz. 819[/link]). Nowe przepisy rozszerzające zakres stosowania zabezpieczenia ryczałtowego na inne podmioty gospodarcze oraz inne czynności opodatkowane akcyzą przygotowała sejmowa komisja nadzwyczajna „Przyjazne państwo”. Posłowie uznali, że zmiana ta jest konieczna ze względu na trudną sytuację finansowo-gospodarczą.
Zaletą ryczałtowego zabezpieczenia jest bowiem nie tylko jego wysokość (30 proc. zabezpieczenia generalnego, które w sposób ciągły ma zagwarantować pokrycie wielu kolejnych powstałych lub mogących powstać zobowiązań podatkowych firmy składającej wniosek o zabezpieczenie ryczałtowe), ale i prostota (nie wymaga np. tzw. saldowania, czyli odnotowywania każdego obciążenia).
Nowela zmienia też zasady stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy od importowanego gazu płynnego (art. 40). A dokładnie umożliwia jego przemieszczenie w procedurze zawieszenia akcyzy do jakiegokolwiek składu podatkowego. Obowiązująca od 1 marca ustawa o akcyzie rozszerzyła bowiem stosowanie tej procedury na wszystkie importowane wyroby akcyzowe, pod warunkiem że będą przemieszczane do składu podatkowego importera, co w przypadku gazu płynnego stanowiło pewne utrudnienie.
[wyimek]Zabezpieczenie ryczałtowe będzie dostępne dla większej grupy przedsiębiorców[/wyimek]
Obowiązujące od dziś przepisy (tj. art. 53 ust. 4) zobowiązują podmiot prowadzący skład podatkowy do przedstawienia naczelnikowi urzędu celnego oprócz administracyjnego dokumentu towarzyszącego także właściwego dokumentu potwierdzającego złożenie zabezpieczenia akcyzowego. Chodzi o przypadki, gdy importowane wyroby akcyzowe bezpośrednio po dopuszczeniu ich do obrotu są przemieszczane do składu podatkowego z zastosowaniem procedury zawieszenia akcyzy.
Nowela wprowadza też zmiany w oznaczaniu wyrobów tytoniowych znakami akcyzy. Teraz np. mają one być nanoszone na opakowania jednostkowe do końca roku kalendarzowego odpowiadającego rokowi wytworzenia znaków nadrukowanemu na tych znakach (art. 136 ust. 4).
Od 1 stycznia danego roku kalendarzowego na opakowaniach jednostkowych lub wyrobach tytoniowych mają się znaleźć wyłącznie znaki akcyzy z nadrukowanym rokiem wytworzenia odpowiadającym rozpoczynającemu się rokowi kalendarzowemu (ust. 5).
Dziś również zaczęły obowiązywać trzy rozporządzenia ministra finansów: [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/numer.spr?id=317827]w sprawie zabezpieczeń akcyzowych, zmieniające przepisy dotyczące dokumentacji i procedur związanych z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych oraz zwolnień z obowiązku złożenia zabezpieczenia (DzU nr 108, poz. 902, 903 i 904)[/link].