[b]– Na wydzierżawionym gruncie chcę ustawić kilka kontenerów posadowionych na fundamentach, w których będę prowadził działalność gospodarczą (handel glazurą, terakotą, wyposażeniem łazienek). Jak będzie ustalany od nich podatek od nieruchomości? Czy podatek ten ma płacić właściciel gruntu?[/b] – pyta czytelnik DF.

Podatek od kontenerów będzie płacić ich właściciel. Obowiązek podatkowy, w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C5F8554FA02306FC72B805B8142EF8E9?id=182297]ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2006 r. nr 121, poz. 844, ze zm.; dalej upol)[/link], ciąży bowiem na właścicielach nieruchomości lub obiektów budowlanych.

[srodtytul]Podatnikiem właściciel kontenera[/srodtytul]

To zatem przedsiębiorca jako właściciel kontenera, a nie właściciel gruntu, jest podatnikiem przypadającego od nich podatku. Kontener to obiekt budowlany stanowiący odrębny od gruntu przedmiot opodatkowania. Jest on budowlą. W art. 1a ust. 1 pkt 2 upol zapisano, że budowla to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

[srodtytul]Definicja z prawa budowlanego[/srodtytul]

„Obiekty budowlane” dla celów podatku od nieruchomości należy rozumieć zgodnie z definicją zawartą w prawie budowlanym. W świetle definicji zamieszczonej w art. 3 tego aktu kontener jest budowlą, a nie budynkiem. Nieodzowną cechę budynku stanowi bowiem trwałe związanie z gruntem, a kontener tej cechy nie ma. W art. 3 pkt 5 prawa budowlanego kontenery wyraźnie zalicza się do tymczasowych obiektów budowlanych. Jest budowlą, a nie budynkiem, także gdy został ustawiony na fundamentach.

[srodtytul]Od wartości budowli...[/srodtytul]

Podatek od budowli wynosi 2 proc. Zaznaczyć trzeba, że nie wszystkie budowle objęte są podatkiem od nieruchomości; ciąży on tylko na budowlach i ich częściach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (art. 2 ust. 3 pkt 3 upol).

2-procentowy podatek nalicza się od wartości budowli. Jest nią wartość początkowa w rozumieniu przepisów o podatkach dochodowych ustalana dla celów amortyzacji, niepomniejszana jednak o odpisy amortyzacyjne. Jeśli przedsiębiorca nie dokonuje od budowli odpisów amortyzacyjnych, wartością budowli jest wartość określona przez niego. Chodzi o wartość rynkową na dzień powstania obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości.

[srodtytul]...wraz z fundamentem[/srodtytul]

Nasuwać się może pytanie, czy do wartości kontenera dla celów tego podatku dolicza się wartość fundamentu? Odpowiedź powinna być twierdząca. Fundament bowiem wraz z kontenerem stanowi pod względem technicznym całość użytkową. Nie może funkcjonować samodzielnie jako odrębna budowla (tak też [b]interpretacja prezydenta miasta Kalisza z 11 czerwca 2007 r., WF.III.31100-8/07[/b]).

W przypadku budowli wzniesionych w trakcie roku podatkowego obowiązek zapłaty daniny powstaje od 1 stycznia następnego roku, w którym budowla została zakończona albo w którym rozpoczęto jej użytkowanie (art. 6 ust. 2 upol).

[srodtytul]Podatek od gruntu[/srodtytul]

Dodać trzeba, że na właścicielu gruntu, na którym kontenery się znajdą, ciążyć będzie podatek od nieruchomości obliczony według stawek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Stawka tego podatku może w 2009 r. sięgać maksymalnie 0,74 zł za mkw. (od gruntów tzw. pozostałych, w tym zajętych na cele mieszkaniowe maks. 0,37 zł mkw.). W związku z zajęciem gruntu na działalność gospodarczą, także w sytuacji gdy jest to grunt sklasyfikowany w ewidencji gruntów i budynków jako rolny lub leśny, jego właściciel będzie płacić podatek od nieruchomości, i to według tej podwyższonej stawki. Musi zawiadomić gminę o zmianie sposobu wykorzystania gruntu. Podatek według wskazanej stawki zapłaci od miesiąca następującego po tym, w którym doszło do tej zmiany.