Dotyczy to faktur korygujących obniżających podstawę opodatkowania oraz faktur korygujących wystawianych w związku ze stwierdzeniem pomyłki zawyżającej na fakturze kwotę podatku. W obu wypadkach możliwość rozliczenia wystawionych faktur korygujących przez sprzedawców uzależniona jest od posiadania przez nich potwierdzenia odbioru tych faktur.
[srodtytul]Z rozporządzenia do ustawy [/srodtytul]
Wymóg posiadania potwierdzeń odbioru faktur korygujących do końca listopada 2008 r. wynikał z przepisów wykonawczych do ustawy o VAT. Kwestionowały to sądy administracyjne. Twierdziły, że obowiązujące wtedy przepisy ustawy o VAT nie przewidywały upoważnienia dla ministra finansów do określenia w przepisach wykonawczych takiego wymogu (np. [b]wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 17 sierpnia 2005 r., III SA/Wa 471/2005 czy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 4 lipca 2007 r., I SA/Ol 241/07[/b]). Ostatecznie przepisy wykonawcze określające wymóg posiadania potwierdzeń odbioru faktur korygujących zostały uznane przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z konstytucją.
W tej sytuacji ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie przepisów określających wymóg posiadania potwierdzeń odbioru do przepisów ustawy o VAT. Uczynił to, dodając 1 grudnia 2008 r. przepisy art. 29 ust. 4a – 4c ustawy o VAT.
[srodtytul]Podpis na kopii...[/srodtytul]
Obowiązujące przepisy nie określają formy, w jakiej powinno nastąpić potwierdzenie odbioru faktury korygującej. W konsekwencji potwierdzenie to może mieć dowolną formę, która pozwoli na jednoznaczne stwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Wynika tak m.in. z [b]interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 6 listopada 2008 r. (IPPP1-443-1536/08-2/JB).[/b]
W praktyce najlepszym sposobem jest podpisywanie kopii faktury korygującej przez nabywcę (warto przy tym zadbać, aby potwierdzając kopię faktury korygującej, nabywca określał również datę otrzymania przez siebie faktury, bo obecnie to właśnie data otrzymania faktury korygującej przez nabywcę stanowi wyjściowy okres rozliczeniowy dla faktur korygujących wymagających potwierdzenia odbioru).
[srodtytul]... lub oddzielny dokument...[/srodtytul]
Dopuszczalne jest również sporządzanie przez nabywcę odrębnego dokumentu, w którym potwierdza on odbiór faktury korygującej i przesłanie go pocztą (także elektroniczną) czy faksem. [b]Potwierdził to naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowej Soli w piśmie z 15 grudnia 2004 r. (IV/443/94/2004). [/b]Czytamy w nim, że „zawiadomienie o potwierdzeniu faktu otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów i usług może być dokonane w dowolnej formie. Może być to zwrotne potwierdzenie odbioru wysłanej pocztą, w formie listu poleconego, przesyłki zawierającej fakturę korygującą, pisemne odrębne potwierdzenie faktu otrzymania takiej faktury korygującej, przesłana zwrotnie kopia podpisanej faktury korygującej, może to być również fax podpisanej faktury korygującej. Żaden bowiem przepis nie stanowi, iż musi to nastąpić w specjalnej formie, np. oryginalne potwierdzenie podpisem faktury korygującej przez nabywcę”.
[srodtytul]... albo potwierdzenie zwrotne [/srodtytul]
Prawidłowe jest również uzyskanie zwrotnego potwierdzenia odbioru przesyłki listowej lub przesyłki poleconej zawierającej oryginał faktury korygującej (tak przykładowo wynika z[b] interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 29 sierpnia 2008 r., ILPP2/443-502/08-2/MR[/b]) czy potwierdzenie dostarczenia takiej przesyłki przez kuriera (radziłbym jednak unikać takich sposobów potwierdzenia odbioru faktur korygujących, bo organy podatkowe mogą w ich przypadku mieć wątpliwości co do przedmiotu doręczenia).
Nie stanowi natomiast prawidłowego sposobu potwierdzenia odbioru specyfikacja w tytule przelewu dokumentów (faktur korygujących), z których wynika wartość przelewu (zob. [b]pismo naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej z 31 maja 2005 r., PP/443-0044/05/IS[/b]). Prawidłowego potwierdzenia odbioru nie stanowi również pismo wzywające do potwierdzenia odbioru faktury korygującej, w sytuacji gdy kontrahent pomimo wcześniejszych monitów telefonicznych nie potwierdził odbioru faktury korygującej (tak np. [b]interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 9 stycznia 2009 r., ILPP2/443-955/08-6/AD[/b]).
[ramka][b]Kiedy sprzedawca rozliczy[/b]
[b]Przepisy określają kilka przypadków, gdy nie stosuje się warunku posiadania przez sprzedawcę potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę[/b]. Zgodnie z art. 29 ust. 4b ustawy o VAT dotyczy to korekt faktur:
- dokumentujących eksport towarów,
- dokumentujących wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów,
- dokumentujących dostawy towarów, dla których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju,
- wystawianych nabywcom, na których rzecz dokonywana jest sprzedaż energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług w zakresie rozprowadzania wody, usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych.
Warto zwrócić uwagę, że wśród wymienionych wyłączeń brakuje obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru w przypadku usług, których miejsce świadczenia znajduje się poza terytorium Polski. Prowadzi to do wniosku, że w przypadku, przykładowo, błędnego opodatkowania takich usług polskim VAT (a w konsekwencji wystawienia i rozliczenia faktury z naliczonym polskim VAT), sprzedawcy mogą rozliczyć fakturę korygującą pod warunkiem otrzymania od nabywcy potwierdzenia odbioru faktury korygującej (co w niektórych przypadkach może stanowić problem).[/ramka]
[i]Autor jest doradcą podatkowym[/i]