Odliczenie podatku naliczonego według proporcji sprzedaży VAT dokonywane jest w przypadku, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, które związane są wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną lub wyłącznie ze sprzedażą zwolnioną. Tak więc proporcjonalne odliczenie podatku naliczonego następuje w przypadku, gdy zakupy i podatek naliczony związane są zarówno ze sprzedażą zwolnioną, jak i sprzedażą opodatkowaną.

Proporcję sprzedaży VAT, zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Z przepisów wynika jednoznacznie, że proporcja ustalana jest w oparciu o obrót. Pojęcie obrotu zostało natomiast zdefiniowane w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Podstawą opodatkowania w imporcie usług jest natomiast kwota, jaką nabywca usług jest zobowiązany zapłacić.

W konsekwencji literalna interpretacja przepisów jednoznacznie wskazuje, że import usług nie wchodzi do kalkulacji proporcji. Odmienna interpretacja nie miałaby uzasadnienia celowościowego.

Należy pamiętać, że import usług to zakupy, a nie sprzedaż generowana przez podatnika. Tak więc trudno jest uznać, że dokonując mniejszej lub większej ilości zakupów od firm zagranicznych, podatnik mógłby zmieniać (zwiększać lub zmniejszać) własne uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego.

[i]Autor jest partnerem w KPT Doradcy Podatkowi[/i]

[ramka][b]Uwaga [/b]

Proporcję określamy procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja.[/ramka]