Zakłada tak projekt rozporządzenia w sprawie wzoru wniosku dotyczącego składu lub wolnego obszaru, dokumentów, które należy do niego dołączyć, oraz trybu rozpatrzenia. Podanie składa się do ministra właściwego do spraw finansów, który ma na jego rozpatrzenie sześć miesięcy.

Projekt wprowadza wzór nowego wniosku i zmniejsza liczbę formalności, co ma poprawić skuteczność kontroli celnej. Do wniosku w sprawie ustanowienia lub zmiany powierzchni wolnego obszaru celnego albo składu wolnocłowego przedsiębiorca nie będzie już musiał dołączać np. opisu warunków przyrodniczych i naturalnych nieruchomości, opisu infrastruktury technicznej, sanitarnej i komunikacyjnej ani opinii o sytuacji finansowej wydanej przez bank wnioskodawcy.

Z kolei do podania o zniesienie wolnego obszaru celnego lub składu wolnocłowego trzeba będzie dołączyć m.in. opinię właściwego dyrektora izby celnej.

W projekcie uwzględniono również preferencje przysługujące firmie mającej status upoważnionego przedsiębiorcy AEO. Nie będzie ona musiała dodawać do wniosku niektórych dokumentów.

Jak przewidziano, rozporządzenie ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia.