[b]Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 25 listopada 2008 r. (ITPP1/443-770/08/AP).[/b]

[srodtytul]Kilka miejsc prowadzenia firmy[/srodtytul]

Spółka jest podatnikiem VAT. Posiada kilka oddziałów w kraju. Są one wyodrębnione i zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Każdy z oddziałów wystawia faktury w imieniu i na rzecz spółki, która jest podatnikiem VAT. Spółka zastanawiała się jednak, czy wymagany na fakturze adres sprzedawcy może być adresem oddziału, bez podawania adresu siedziby głównej.

Zdaniem spółki faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy. Przepisy nie określają, jaki adres sprzedawcy ma być uwidoczniony na fakturze. Może to być zatem każdy adres, pod którym spółka prowadzi działalność gospodarczą.

Podanie na fakturze adresu oddziału kontrahenta nie będzie błędem, jeżeli adres ten figuruje w dokumentach rejestrowych nabywcy oraz w ewidencji właściwego urzędu skarbowego. Z twierdzeniem tym zgodziła się izba skarbowa.

[wyimek]Umieszczanie na fakturze obok nazwy sprzedawcy także nazwy oddziału oraz jego adresu wraz z numerem NIP podatnika jednoznacznie zidentyfikuje go jako stronę transakcji.[/wyimek]

Jej zdaniem art. 106 ust. 1 ustawy o VAT mówi, że podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

[srodtytul]Co trzeba podać[/srodtytul]

Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać m.in.:

- imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,

- numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy,

- dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok wystawienia faktury; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym – pod warunkiem podania daty wystawienia faktury,

- nazwę towaru lub usługi,

- jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług,

- cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto),

- wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto),

- stawki podatku,

- sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają podmioty, jeżeli na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, a w szczególności zakłady (oddziały) osób prawnych oraz płatnicy podatków.

[srodtytul]Zgłoszenie identyfikacyjne[/srodtytul]

Wiąże się to z obowiązkiem złożenia przez taki oddział zgłoszenia identyfikacyjnego w celu uzyskania numeru identyfikacji podatkowej (NIP).

Zgłoszenie identyfikacyjne podatników niebędących osobami fizycznymi zawiera w szczególności pełną i skróconą nazwę (firmę), formę organizacyjno-prawną, adres siedziby, numer identyfikacyjny REGON, organ rejestrowy lub ewidencyjny i numer nadany przez ten organ, wykaz rachunków bankowych, adres miejsca przechowywania dokumentacji rachunkowej oraz przedmiot wykonywanej działalności określony według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych. Dodatkowo w przypadku zakładów (oddziałów) osób prawnych oraz innych wyodrębnionych jednostek wewnętrznych będących podatnikami zgłoszenie zawiera NIP oraz inne dane dotyczące jednostki macierzystej.