Uznał tak [b]dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji dotyczącej opodatkowania aparatury medycznej (nr IPPP1/ 443-2084/08-2/PR)[/b].
Z pytaniem zwróciła się spółka handlująca sprzętem dla szpitali i przychodni. Wyroby te obejmują zarówno sprzęt medyczny, jak i różnego rodzaju systemy medyczne. W ich skład wchodzą również m.in. komputery z oprogramowaniem oraz monitory i drukarki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tych urządzeń.
Spółka pyta, jaką stawkę VAT powinna zastosować w dostawie takiej aparatury wraz z jej wyposażeniem dodatkowym oraz czy można potraktować to jako jeden aparat do ratowania zdrowia. Jej zdaniem ta aparatura wraz z dodatkowymi elementami będzie opodatkowana według stawki 7-proc.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 17 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=173291]ustawy o wyrobach medycznych[/link] przez taki wyrób rozumie się narzędzia stosowane samodzielnie lub w połączeniu z innymi dołączonymi elementami, których celem jest m.in. diagnozowanie chorób.
Dyrektor IS uznał to stanowisko za prawidłowe. Przypomniał, że zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT dla towarów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7 proc. Zgodnie z ustawą o wyrobach medycznych przez taki wyrób należy rozumieć narzędzie, materiał lub inny artykuł stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi sprzętami, włączając w to oprogramowanie niezbędne do właściwego stosowania danego wyrobu. Chodzi o aparaturę przeznaczoną do diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu chorób.
Według dyrektora IS przez wyposażenie sprzętu medycznego należy rozumieć także przedmioty, które de facto nie są samodzielnie wyrobami medycznymi, ale są przeznaczone do stosowania łącznie z nimi. Jest to możliwe, jeśli takie zastosowanie przewidział producent aparatu diagnostycznego.
Dyrektor uznał więc, że wyposażenie dodatkowe spełnia definicję wyposażenia aparatury medycznej, gdyż jest niezbędne do jej funkcjonowania. Na tej podstawie komputery z oprogramowaniem, monitory i drukarki mieszczą się w szeroko pojętej definicji wyrobu medycznego i podlegają 7-proc. VAT.