Potwierdził to [b]WSA w Warszawie w wyroku z 1 grudnia 2008 r. (III SA/Wa 1859/08)[/b].
Spółka zawarła ze swoimi kontrahentami umowy handlowe, z których wynikało, że otrzyma premię pieniężną za zrealizowanie określonego pułapu obrotów ich towarami. Wysokość premii była ściśle uzależniona od wielkości obrotu. Dokumentowane były wystawianymi przez spółkę fakturami VAT.
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy premie od dostawcy za nabycie towarów w ciągu całego roku można udokumentować za pomocą noty księgowej, czyli traktować je jako świadczenie niebędące ani zapłatą za usługę, ani rabatem, a więc niepodlegające opodatkowaniu VAT. W jej opinii otrzymana premia nie jest wynagrodzeniem za świadczenie usług. Czynnością opodatkowaną była już bowiem sama dostawa towarów. W związku z tym obciążenie premii pieniężnej VAT prowadzi do podwójnego opodatkowania tej samej czynności.
Minister finansów uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Jego zdaniem pomiędzy stronami doszło do świadczenia usług za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Spółka złożyła skargę do WSA, który przyznał jej rację. Powołując się na ukształtowaną już praktykę orzeczniczą sądów administracyjnych i ETS, stwierdził, że za świadczenie usług nie można uznać osiągnięcia obrotów w wysokości określonej umownie, a premia pieniężna nie jest wynagrodzeniem za usługi i nie podlega opodatkowaniu. WSA podkreślił, że nie jest dopuszczalne opodatkowanie tej samej czynności raz jako dostawy towarów, a drugi jako odpłatnego świadczenia usług. W konsekwencji spółka może taką czynność udokumentować notą księgową.
[ramka] [b]Komentuje Paweł Mikuła,konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Katowicach)[/b]
W obrocie często spotykamy się z sytuacją, w której nabywca towarów otrzymuje od sprzedawcy określoną kwotę pieniężną za to, że osiągnął określony poziom zakupów (tzw. premie pieniężne). Czy wypłata premii pieniężnej podlega VAT, tzn. czy jest ona wynagrodzeniem za świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT?
Pozytywna odpowiedź na to pytanie mogłaby mieć istotne skutki podatkowe dla obydwu stron transakcji. Dla otrzymującego premię pieniężną oznacza obowiązek jej udokumentowania fakturą VAT i wykazania podatku należnego, a dla wypłacającego – prawo do odliczenia podatku naliczonego. Należy przy tym pamiętać, że obecnie prawo takie nie przysługuje, jeżeli transakcja nie podlega VAT.
Omawiane orzeczenie potwierdza aktualną linię orzeczniczą. Po [b]wyroku NSA z 6 lutego 2007 r. (I FSK 94/06)[/b] sądy zgodnie twierdzą, że otrzymanie premii pieniężnej za osiągnięcie określonego poziomu zakupów nie jest opodatkowane. Prowadziłoby to bowiem do dwukrotnego opodatkowania tej samej transakcji: raz jako dostawy towarów (sprzedawcy do nabywcy), a drugi raz jako odpłatnego świadczenia usługi (nabywcy wobec sprzedawcy).Mimo orzecznictwa sądów administracyjnych organy podatkowe nie podzielają tego stanowiska, traktując premie pieniężne jako wynagrodzenie z tytułu odpłatnego świadczenia usług. Być może kolejny wyrok uznający premie za pozostające poza zakresem VAT skłoni fiskusa do zmiany zdania.[/ramka]
[i]Autor jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]