[b]Preferencyjną 7-proc. stawkę VAT można zastosować wyłącznie wtedy, gdy przedmiotem działalności jest wytwarzanie okularów korekcyjnych. Jeśli sprzedawane są wyłącznie oprawki, stosujemy stawkę 22 proc.[/b]

Potwierdza to[b] pismo Ministerstwa Finansów z 19 maja 2005 r. (PP3-812-226/2005/BL/BM6 2918)[/b], w którym czytamy: „okulary korekcyjne spełniające określone w ustawie o wyrobach medycznych kryteria, zarówno gotowe, jak i wykonywane na zamówienie – są wyrobem medycznym. Przez okulary wykonane na zamówienie należy rozumieć te, które są wykonane według specjalnej pisemnej instrukcji sporządzonej przez lekarza okulistę lub inną uprawnioną osobę. (...) dostawa okularów korekcyjnych uznanych za wyroby medyczne w rozumieniu ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych, dopuszczonych do obrotu na terytorium RP – podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 7 proc., zgodnie z art. 41 ust. 2 i poz. 106 załącznika nr 3 do ustawy o VAT (...). Jeżeli przedmiotem dostawy są odrębnie soczewki i oprawki okularowe, każdy z tych towarów podlega opodatkowaniu według właściwej dla niego stawki, tj. dla soczewek okularowych (PKWiU 33.40.11) będzie to stawka 7 proc., a dla oprawek do okularów stawka 22 proc.”.

Reasumując, tylko wtedy, gdy przedmiotem działalności jest wytwarzanie okularów korekcyjnych, których elementem są sprowadzane z Chin oprawki, można je traktować jako wyrób medyczny i opodatkować 7-proc. stawką VAT. Jeśli natomiast wytwarzane są okulary przeciwsłoneczne, to obciążamy je podstawową 22-proc. stawką.

[i]Paweł Małecki, doradca podatkowy z Kancelarii Doradztwa Podatkowego Pama[/i]