[b]Od kiedy obowiązuje ulga na złe długi i jakie wierzytelności mogę w jej ramach odliczyć: czy wszystkie, którym upłynął już termin płatności i 180 dni po nim? [/b]
Obowiązująca od 1 grudnia nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług nie zawiera żadnego przepisu przejściowego, który mówiłyby o tym, że przepis ten stosujemy jedynie do wierzytelności powstałych po dniu wejścia w życie znowelizowanych przepisów. A skoro tak, to w zasadzie należy uznać, iż przepis obowiązujący od 1 grudnia możemy stosować także do wszystkich tych wierzytelności, którym upłynął termin płatności i 180 dni po nim, a które powstały jeszcze przed 1 grudnia.
[b]Faktury, także korygujące, są wystawiane na osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą będącą zarejestrowanym podatnikiem VAT. Czy w takiej sytuacji potwierdzenie otrzymania korekty ma być poświadczone przez tę osobę fizyczną czy jej firmę? [/b]
Gdy stroną transakcji była osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, faktura VAT powinna być wystawiona na firmę prowadzoną przez tę osobę. Konsekwentnie również faktura korygująca może być odebrana zarówno przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, jak i zatrudnionego przez nią pracownika.
[b]Jak prawidłowo potwierdzać faktury korygujące? Czy podpis na tej fakturze i podanie daty załatwia wszystko? [/b]
Tak. Dla sprzedawcy, który chce pomniejszyć podatek należny, istotna jest data otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługi oraz data otrzymania potwierdzenia jej odbioru przez kontrahenta. Jeśli więc np. faktura jest odbierana i podpisywana przez pracownika kontrahenta, to należy uznać, że w tym właśnie dniu ją otrzymał. Innym sposobem potwierdzenia może być wysłanie faktury pocztą za tzw. zwrotnym potwierdzeniem odbioru albo np. wysłanie przez kontrahenta faksu z informacją, iż otrzymał fakturę korygującą o określonym numerze. Skutecznym potwierdzeniem odbioru faktury korygującej jest również odesłana przez kontrahenta faksem (lub pocztą) podpisana jej kopia.
[b]Kiedy mogę skorygować należny VAT, jeśli korektę faktury wystawioną i wysłaną kontrahentowi w listopadzie otrzyma on powiedzmy 4 grudnia, a odeśle mi potwierdzenie 24 grudnia? Mamy olbrzymi kłopot z kontrahentami, którzy podpisują faktury i odsyłają bez podawania daty ich otrzymania.[/b]
Nowe przepisy uzależniają dokonanie korekty podatku należnego od dwóch elementów. A mianowicie od daty otrzymania korekty przez nabywcę oraz od daty otrzymania potwierdzenia przez sprzedawcę. Jeśli zatem nabywca otrzyma korektę w listopadzie, a potwierdzenie tego faktu wystawca faktury otrzyma przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za listopad, to oczywiście ma prawo skorygować podatek już w deklaracji za listopad. Jeśli nabywca otrzyma fakturę dopiero w grudniu, to sprzedawca będzie musiał poczekać z korektą podatku do deklaracji za grudzień składanej do 25 stycznia. Nie będzie więc istotne, że potwierdzenie odbioru faktury korygującej otrzymał przed 25 grudnia, gdy również kontrahent otrzymał fakturę korektę w grudniu.
Taka konstrukcja przepisu będzie stanowiła duże utrudnienie dla podatników. Można sobie wyobrazić, iż w ostatnich dniach każdego miesiąca wszyscy będą musieli wzmożyć kontrole dokumentów wpływających na recepcję firmy. Może się bowiem okazać, iż podatnicy ci będą już mieli gotowe deklaracje podatkowe za poprzedni miesiąc, które, w zależności od tego, co wpłynie do firmy w dniu 24. czy 25. danego miesiąca, będą musieli korygować. A ponieważ liczy się data otrzymania potwierdzenia od kontrahenta, sprzedawcy będą musieli kontrolować dokumenty przychodzące do firmy, aby mieć bieżące informacje o wpływających potwierdzeniach odbioru faktur korygujących.
[b]Kiedy wchodzą w życie przepisy dotyczące przeliczania kursów walut?[/b]
To jest zmiana polegająca na wprowadzeniu do ustawy o VAT nowego art. 31a, który obowiązuje już od 1 grudnia 2008 r.