W tym czasie ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych wyłączała z opodatkowania podatkiem od nieruchomości wszystkie drogi, pasy drogowe, wraz z drogami oraz obiektami budowlanymi związanymi z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu. Z art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy, który obowiązywał w okresie od 1 stycznia 2004 r. do 31 grudnia 2006 r. wynikało, że wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od nieruchomości podlegały wszystkie drogi, tj. także drogi wewnętrzne. Przed 2004 rokiem ten przepis wyłączał z opodatkowania podatkiem od nieruchomości jedynie budowle dróg publicznych, wraz z pasami drogowymi, oraz zajęte pod nie grunty.
[srodtytul]Urzędy żądają zapłaty[/srodtytul]
[b]Organy podatkowe (w tym minister finansów) dość szybko uznały, że to wyłączenie, obowiązujące między 2004 a 2006 rokiem, dotyczyło jedynie dróg publicznych i nie ma zastosowania do dróg wewnętrznych, które wciąż powinny być opodatkowane podatkiem od nieruchomości[/b]. Powoływały się przy tym na cel ustawodawcy, który zmieniając brzmienie przepisu, dostosował go do przepisów ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, lecz nie miał zamiaru wyłączyć z opodatkowania dróg wewnętrznych.
[srodtytul]A sądy swoje[/srodtytul]
Stanowisko to konsekwentnie jest kwestionowane przez sądy administracyjne. Sądy podkreślają, że wszystkie zwolnienia podatkowe powinny być stosowane ściśle przy zastosowaniu wykładni literalnej. Z brzmienia art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jasno zaś wynika, że w okresie pomiędzy 2004 a 2006 rokiem z wyłączenia korzystały wszystkie drogi, w tym drogi wewnętrzne.
[srodtytul]Sądy mówią, że się nie należy[/srodtytul]
Przełomowy był [b]wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 18 stycznia 2007 r. (I SA/Ol 582/06)[/b], w którym sąd uznał, że w okresie pomiędzy 2004 a 2006 rokiem z opodatkowania podatkiem od nieruchomości wyłączone były wszystkie drogi, a nie jedynie drogi publiczne. Wyrok ten nie zmienił jednak stanowiska organów podatkowych, które nadal twierdziły, że z wyłączenia opodatkowania podatkiem od nieruchomości wprawdzie korzystały także drogi wewnętrzne, ale pod warunkiem że grunty, na których znajduje się droga, zostały sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako „dr”.
Obecnie sądy administracyjne jednoznacznie już wskazują, że ewidencja gruntów i budynków nie mogła mieć wpływu na wyłączenie dróg wewnętrznych z opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Tak np. wynika z [b]wyroku WSA we Wrocławiu z 17 stycznia 2008 r. (I SA/Wr 1440/07) czy wyroku WSA w Szczecinie z 6 sierpnia 2008 r. (I SA/Sz 172/08)[/b].
Decydujące nie są zapisy w ewidencji gruntów i budynków, a jedynie stan faktyczny, tj. to, czy na gruncie faktycznie znajduje się budowla drogi. Dlatego organy podatkowe, przy ocenie możliwości skorzystania przez podatnika z wyłączenia ich z opodatkowania, za każdym razem powinny dokonywać stosownych oględzin, a nie opierać się jedynie na zapisach w ewidencji gruntów i budynków.
[srodtytul]Wniosek o nadpłatę[/srodtytul]
[b]Warto by podatnicy uwzględnili to korzystne dla nich stanowisko sądów administracyjnych i rozważyli czy nie byłoby dobrze złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku od nieruchomości. Mogłoby to pozwolić odzyskać nienależnie zapłacony podatek w związku z posiadaniem dróg wewnętrznych.[/b]
Aby odzyskać nadpłatę, podatnik powinien złożyć pisemny wniosek o stwierdzenie nadpłaty wraz z uzasadnieniem oraz dołączyć skorygowane deklaracje za poszczególne lata podatkowe (tj. 2004, 2005 i 2006 rok). Prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości przedawnia się z upływem pięciu lat od złożenia deklaracji za dany rok, czyli za rok 2004 termin ten upłynie 15 stycznia 2009 r.
[i]Autor jest konsultantem podatkowym w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy[/i]
[ramka][b]Co zrobić, by fiskus oddał pieniądze[/b]
Jeśli chcemy odzyskać nadpłacony podatek od nieruchomości (w związku z opodatkowaniem dróg wewnętrznych) powinniśmy złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Wniosek przygotowujemy na piśmie. Dołączamy do niego skorygowane deklaracje za poszczególne lata podatkowe (chodzi o 2004, 2005 i 2006 rok). [/ramka]