Czytelnik może uznać roszczenie kontrahenta i oddać mu pieniądze, natomiast z przepisów wynika, że nie może już wystawiać faktur, także korygujących.

Zgodnie z §16 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DzU nr 95, poz. 798 ze zm.), faktury korygujące wystawiają tylko podatnicy VAT. Ponieważ osoba fizyczna kończąc wykonywanie czynności opodatkowanych i zgłaszając to w urzędzie skarbowym traci status podatnika, nie może po zakończeniu działalności wystawiać faktur i faktur korygujących. Mimo braku takiej możliwości sprzedawca może uznać roszczenie finansowe nabywcy i dokonać rozliczenia wyłącznie w formie pieniężnej.

Sprzedawca po zakończeniu działalności i wyrejestrowaniu się z ewidencji podatników VAT czynnych może wystawić natomiast duplikat faktury lub faktury korygującej (gdy wnioskuje o to nabywca). Dokumentuje bowiem wtedy tylko czynność, która została dokonana i rozliczona przez niego w okresie, gdy był podatnikiem. Taki wniosek wynika zresztą z § 22 rozporządzenia, który informuje, że fakturę VAT duplikat wystawia sprzedawca (nie ma tu mowy o podatniku VAT).

Autor jest doradcą podatkowym w Kancelarii Doradztwa Podatkowego Pama s.c.