Nie

Jest to czynność związana z działalnością, nie będzie więc opodatkowana.

Jak wynika z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, nieodpłatne przekazanie towarów jest opodatkowane tylko wtedy, gdy:

- odbywa się „na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem” oraz

- firmie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z tymi towarami.

Te przesłanki muszą być spełnione łącznie. Jeśli więc towary przekazano na cele związane z działalnością, nie trzeba odprowadzać podatku należnego (bez względu na to, czy przy ich zakupie przysługiwało prawo do odliczenia).

Obowiązek udostępnienia egzemplarzy autorskich wynika z umowy między wydawnictwem i twórcą. Poza tym art. 63 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych mówi o konieczności przekazania twórcy egzemplarzy autorskich, jeżeli „umowa obejmuje sporządzenie egzemplarzy przeznaczonych do udostępnienia publiczności”. Ich ilość określa umowa.

Podobną sprawą zajmowała się Izba Skarbowa w Poznaniu (interpretacja z 30 września 2005 r., PP-B/406-186/05/EM). Wydawnictwo przekazywało książki m.in. autorom i tłumaczom. Jego zdaniem jest to czynność związana z działalnością. Nie zgodził się z tym urząd, ale jego stanowisko skorygowała izba skarbowa. Jak czytamy w interpretacji: „książki należy traktować jako egzemplarze stanowiące dowód wykonania umowy, pomocnicze przy weryfikacji i korektach kolejnych wydań, niezbędne autorowi do nadzoru nad przestrzeganiem jego autorskich praw osobistych. Wykonanie i dostarczenie twórcy tych egzemplarzy jest wykonaniem przez wydawcę zobowiązania wynikającego z umowy autorskiej zawartej z twórcą, dotyczącej wykonania określonego nakładu książki, i stanowi jeden z elementów kosztu wydania tego nakładu. (...) przekazanie to niewątpliwie jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT”.