Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 27 marca 2008 r. (I SA/Bk 41/08).

Podatnik wystąpił z wnioskiem o interpretację w sprawie statusu podatnika VAT. Dokładnie chodziło o odpowiedź na pytanie, czy przedsiębiorca, który wykonuje działalność gospodarczą pomimo orzeczonego zakazu jej prowadzenia, jest podatnikiem VAT oraz czy taki wyrok stanowi podstawę wykreślenia go z rejestru. Zdaniem wnioskodawcy art. 96 ustawy o VAT nie mówi, że wyrok zakazujący wykonywania działalności gospodarczej jest przesłanką wykreślenia podatnika z rejestru. Tym samym przedsiębiorca, który nadal prowadzi działalność, jest podatnikiem VAT w rozumieniu art. 15 ustawy.

Organy podatkowe nie podzieliły tego stanowiska, twierdząc, że taki podmiot nie posiada już statusu podatnika oraz powinien być wykreślony z rejestru.

Sąd uchylił jednak decyzję z powodu niedokonania przez organy wszechstronnej oceny materiału. Zdaniem sądu, skoro organy uznały, że wnioskodawca nie był podatnikiem i przyjęły jego wniosek o interpretację, naruszyły prawo, ponieważ uprawnionym do złożenia wniosku (w dacie jego składania) był jedynie podatnik, płatnik lub inkasent.

Podatnik ponownie wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji w tej samej sprawie. Fiskus odmówił wszczęcia postępowania z powodu wniesienia wniosku przez podmiot nieuprawniony, niebędący podatnikiem. Jego zdaniem podatnik został na podstawie orzeczenia o zakazie wykonywania działalności gospodarczej wyeliminowany z życia gospodarczego. Na tej też podstawie powinien zostać wykreślony z rejestru podatników VAT, ponieważ przestał posiadać taki status.

Sąd kolejny raz uchylił decyzję dyrektora izby skarbowej. Stwierdził, że nie zachodziły przesłanki odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wydania pisemnej interpretacji. Zdaniem sądu podmiot był uprawniony do wystąpienia z takim wnioskiem, ponieważ zgodnie z art. 7 ordynacji podatkowej, który wprowadza definicję podatnika, o jego statusie decydują również przepisy materialnego prawa podatkowego, w tym ustawa o VAT.Sąd uznał, że nie można ograniczać pojęcia i statusu podatnika VAT do podatnika zarejestrowanego. Rejestracja nie przesądza o byciu podatnikiem. Również wykreślenie z rejestru VAT nie pozbawia tego statusu. Przepisy podatkowe nie przewidują jednak wykreślenia na podstawie orzeczenia o zakazie wykonywania działalności gospodarczej.

Sąd zwrócił również uwagę na rozbieżne działania organów podatkowych, które w okresie po uprawomocnieniu się wyroku o zakazie prowadzenia działalności egzekwowały od wnioskodawcy podatek VAT i tym samym nie kwestionowały jego statusu.

W związku z tym skarżący był podatnikiem VAT i przysługiwało mu prawo do wystąpienia z wnioskiem o wydanie interpretacji.