To efekt przekazania Andrzejowi Parafianowiczowi, wiceministrowi finansów i generalnemu inspektorowi kontroli skarbowej, nadzoru również nad administracją podatkową, czyli urzędami i izbami skarbowymi. Bo, jak wynika z „Zadań UKS na rok 2008”, bez ścisłej współpracy nie jest możliwa skuteczna kontrola skarbowa.
Plan pracy dla skarbówki obejmuje również kontrole w zakresie podatku od towarów i usług. Przede wszystkim zaś zwalczanie przestępstw typu karuzelowego, które polegają na wyłudzaniu podatku przez podmioty mające siedzibę na terenie kilku państw UE.
Kontrolami objęci zostaną podatnicy dokonujący zwrotów VAT dla podróżnych z zagranicy (tzw. tax free) oraz podmioty ewidencjonujące obroty za pomocą kas rejestrujących. Nieuczciwi mogą się spodziewać kar w postaci mandatów, które, zdaniem Ministerstwa Finansów, mają „stanowić prewencyjny czynnik, zmniejszający poczucie bezkarności nieuczciwych podatników”.
Na 2008 r. planowane jest zwiększenie liczby i skuteczności kontroli handlu internetowego. Nowością ma być włączenie metod gromadzenia informacji stosowanych w tych kontrolach do kontroli tradycyjnych.
Inspektorzy będą też ścigać podatników, którzy wystawiają i kupują fikcyjne faktury, by móc odliczać rzekomo poniesione na ich podstawie wydatki z tytułu kosztów uzyskania przychodów.
Jak twierdzi Departament Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów, proceder ten uprawiany jest na dużą skalę i powoduje znaczne straty dla budżetu. Głównie z tytułu zaniżenia podatków dochodowych, jak i nieuzasadnionego odliczania podatku naliczonego wynikającego z tych faktur.
Plan działań kontroli skarbowej przewiduje też ujawnianie nieprawidłowości w zakresie stosowania cen transferowych. Chodzi o przenoszenie dochodów z wykorzystaniem tego mechanizmu dla uniknięcia ich opodatkowania.
Skarbówka będzie więc badać istnienie powiązań kapitałowych lub personalnych pomiędzy podmiotami krajowymi i ich zagranicznymi kontrahentami.
Wszystko po to, aby wiedzieć, czy warunki dokonywanych transakcji zostały ustalone na zasadach rynkowych, czy też mają na celu przeniesienie osiągniętego w Polsce dochodu za granicę. A ponieważ przepisy podatkowe w sprawach międzynarodowych są specyficzne, niewykluczone, że wybrani inspektorzy będą się w tym zakresie specjalizować.
Priorytety kontroli skarbowej obejmują obszary, w których zgodnie z opinią ministerstwa dochodzi do największych nadużyć pociągających za sobą największe straty dla budżetu. Uwagę zwraca niewątpliwie zestawienie takich obszarów jak obrót paliwami czy tzw. przestępstwa karuzelowe, gdzie kontrole są również elementem walki z przestępczością gospodarczą na dużą skalę. Trafny wydaje się postulat monitorowania postępowań odwoławczych i sposobu oraz wyniku rozpatrywania skarg przez WSA i NSA. Bo przykładów rozmijających się stanowisk MF czy organów skarbowych i prezentowanych w judykaturze mieliśmy w ubiegłych latach sporo. Wystarczy wspomnieć o kwestii opodatkowania VAT premii pieniężnych.