Dla celów podatkowych trzeba wykazać także te przychody, które nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Wystarczy, że są należne.
Wymienia je art. 12 ust. 1 ustawy o CIT. Jednocześnie art. 12 ust. 4 zawiera katalog pozycji, których do przychodów nie kwalifikujemy. Są to np. zaliczki oraz naliczone, ale nieotrzymane odsetki.
[srodtytul]W którym momencie wykazać...[/srodtytul]
Zgodnie z ogólną zasadą momentem rozpoznania przychodów związanych z działalnością gospodarczą jest dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, jednakże nie później niż dzień wystawienia faktury bądź uregulowania należności.
Przepisy przewidują jednak wyjątki od tej zasady. Mianowicie dla usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych momentem rozpoznania przychodu dla celów podatkowych będzie ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie bądź na fakturze (nie rzadziej niż raz w roku). Jednocześnie dla przychodów związanych z działalnością gospodarczą, dla których nie można zastosować powyższych reguł, ustawodawca wskazuje – jako moment rozpoznania przychodu – dzień otrzymania zapłaty.
Odrębne momenty rozpoznania przychodu podatkowego przewiduje art. 12 ust. 1b ustawy o CIT dotyczący objęcia udziałów (akcji) w spółce kapitałowej lub wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.
[srodtytul]...jak wycenić...[/srodtytul]
Jak przeliczyć przychód w walutach obcych? Według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Należy przy tym zauważyć, że o ile zasada ta wydaje się racjonalna, gdy chodzi o przeliczanie na złote polskie ponoszonych kosztów, o tyle w odniesieniu do przychodów w określonych sytuacjach rodzi praktyczne problemy. W szczególności u podatników świadczących usługi rozliczane w okresach rozliczeniowych i wystawiających faktury przed końcem tego okresu (np. za abonament telefoniczny lub stałe opłaty za dzierżawę, wynajem itp.). W takim wypadku podatnik ujmując fakturę w swoich księgach, nie może zastosować do jej zaksięgowania kursu walutowego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ostatni dzień okresu rozliczeniowego, albowiem dzień ten jeszcze nie nastąpił.
W rezultacie, w celu prawidłowego wykazania przychodów w deklaracji CIT-8, konieczne mogą być korekty ich wysokości oraz, w konsekwencji, realizowanych na tych transakcjach różnic kursowych.
[srodtytul]...oraz udokumentować [/srodtytul]
Przychody muszą oczywiście mieć odzwierciedlenie w dokumentacji. Przede wszystkim będą to kopie wystawionych faktur, umowy zawarte z kontrahentami, wyciągi z rachunków bankowych itp.
[ramka][b]Podział na trzy kategorie[/b]
Musimy pamiętać, abyśmy mogli, w zależności od zakresu prowadzonej działalności, wydzielić trzy zasadnicze źródła osiągania przychodów. Są to:
[ul][li]przychody osiągane ze źródeł położonych na terytorium Polski – wpisujemy je w poz. 27 deklaracji CIT-8 (z wyłączeniem niektórych przychodów, np. określonych w art. 21 i 22 ustawy o CIT);[/li]
[li]przychody ze źródeł położonych poza terytorium kraju – wykazujemy je w poz. 28 deklaracji CIT-8, są to przychody m.in. z praw autorskich, odsetek, świadczenia usług o charakterze niematerialnym, dywidend oraz inne przychody z udziałów w zyskach osób prawnych niemających siedziby na terytorium Polski;[/li]
[li]inne przychody osiągnięte ze źródeł położonych poza terytorium kraju – wpisujemy je w poz. 29 deklaracji CIT-8. Podatnik powinien ująć tu wszystkie inne przychody, jakie osiągnął poza terytorium Polski, ale nie zostały one wykazane w poz. 28 deklaracji, np. przychody zagranicznego oddziału firmy.[/li][/ul]
Na tym etapie kalkulacji zaliczamy do przychodów podatkowych także przychody (dochody) wolne od podatku, np. osiągane poza terytorium Polski (zwolnione na mocy obowiązującej umowy międzynarodowej), dopłaty oraz subwencje wypłacane w ramach programów pomocowych i rozwojowych Unii Europejskiej. [/ramka]