[b]Firma niezarejestrowana na VAT UE w grudniu 2009 r. zapłaciła firmie z Holandii opłatę za „rejestrację nowych rejestrów” (numery IP) za cztery kwartały. Sprzedawca wystawił fakturę w euro i doliczył podatek (19 proc.). Czy należało to traktować jako import usług (art. 27 ust. 4 ustawy o VAT) i do rejestrów VAT zaksięgować kwotę netto z tej faktury, wystawiając fakturę wewnętrzną? Czy można było nie traktować tego jako importu usług, bo skoro sprzedawca naliczył podatek, to u nas już ta usługa nie podlega VAT?[/b]

Z pytania nie wynika, jaką dokładnie usługę zakupiła firma czytelnika. W szczególności nie jest jasne, czy można ją zaliczyć do usług elektronicznych, czy nie. Nie można zatem jednoznacznie rozstrzygnąć, czy mieliśmy tutaj do czynienia z importem usług, czy nie.

W każdym razie nie przesądza o tym sam fakt, że sprzedawca opodatkował usługę u siebie (w swoim państwie). Owszem jest to pewną wskazówką pomocniczą, sugerującą, że usługa nie była opodatkowana w Polsce (tylko w państwie usługodawcy), ale nie rozstrzyga o tym, że nie doszło do importu usług w Polsce.

Miejsce świadczenia (miejsce opodatkowania) usługi jest niezależne od woli stron. Usługa powinna być opodatkowana w danym państwie zgodnie z przepisami i sam fakt, że jedna ze stron (tu usługodawca) opodatkowała usługę u siebie, nie powoduje, że tam powinna być opodatkowana i w innym państwie już opodatkowaniu nie podlega.

Zobacz treść [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link]