Kto powinien płacić podatek od nieruchomości od stacji transformatorowej spełniającej wymogi budynku, stojącej na moim gruncie, ale obsługującej więcej odbiorców? Grunt mam w użytkowaniu wieczystym?
- pyta czytelnik.
Ponieważ żadna z osób korzystających ze stacji transformatorowej nie jest posiadaczem budynku, obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ciąży na jego właścicielu. Jest nim czytelnik jako użytkownik wieczysty gruntu, na którym wzniesiono budynek.
Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych obciążone podatkiem od nieruchomości są budynki. Stacja transformatorowa, spełniająca wymogi budynku, jest więc opodatkowana. Jak mówi art. 3 ust. 3 ustawy, gdy przedmiot opodatkowania znajduje się w posiadaniu samoistnym, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości ciąży na posiadaczu samoistnym.
Ze stacji korzysta wiele osób. Żadna z nich nie jest jednak posiadaczem nieruchomości. Jedynie korzystają z budynku stacji.
Zgodnie z art. 235 kodeksu cywilnego budynki i inne urządzenia wzniesione przez wieczystego użytkownika na gruncie Skarbu Państwa lub gruncie należącym do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków stanowią jego własność. To samo dotyczy budynków i innych urządzeń, które wieczysty użytkownik nabył zgodnie z właściwymi przepisami przy zawarciu umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste. Przysługująca mu własność budynków i urządzeń na użytkowanym gruncie jest prawem związanym z użytkowaniem wieczystym.
Jeśli zatem czytelnik jest użytkownikiem wieczystym gruntu, na którym wzniesiony jest budynek stacji transformatorowej, to zakładam, że jest również właścicielem tego budynku. Skoro jest właścicielem, a budynek nie pozostaje w posiadaniu innej osoby, płaci podatek od nieruchomości.
Autor jest współpracownikiem Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska