Aktualizacja: 16.04.2018 05:50 Publikacja: 16.04.2018 05:50
Foto: 123RF
Wyrok poznańskiego sądu jest jednym z pierwszych, który zapadł po grudniowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym kwalifikacji obiektów jako budynków. W wyroku z 13 grudnia 2017 r. (SK 48/15) TK potwierdził jednoznacznie, że przepisy podatku od nieruchomości należy interpretować na korzyść podatnika, bo są wadliwe i nieprecyzyjne. W przypadku, którym zajmował się TK, chodziło o definicje, które wyznaczają zakres opodatkowania. Analizowana przez TK sprawa dowiodła, że budynkiem jest obiekt, który posiada cechy wskazane w definicji. Chodzi o cztery cechy odnoszące się do konstrukcji budynku (obiekt posiada dach, ściany, fundament i jest trwale związany z gruntem). Jeśli dany obiekt spełnia te cztery cechy, to jest budynkiem. Żadne kryterium funkcjonalne, odnoszące się do czegokolwiek, czego nie ma we wskazanych czterech cechach z definicji, nie ma znaczenia. Odwoływanie się do dodatkowych, pozaustawowych kryteriów jest sprzeczne z prawem. Dlatego gminy, które do tej pory kierowały się tak wykreowaną wykładnią przepisów, a potem dodatkowo potwierdzoną przez orzecznictwo WSA i NSA, działały niezgodnie z prawem. WSA w Poznaniu w wyroku z 14 grudnia 2017 r. (I SA/Po 601/17) podtrzymał tę argumentację.
Przedsiębiorca będzie mógł złożyć pierwotną deklarację po rozpoczęciu oraz zakończeniu kontroli celno-skarbowej....
Przedsiębiorca będzie musiał płacić VAT dopiero po przekroczeniu 240 tys. zł rocznej sprzedaży. Tak wynika z pro...
Skarbówka może ściągać zaległy podatek spółki od członka jej zarządu. Ale powinien mieć możliwość zwolnienia z o...
Nie można instrumentalnie traktować przepisów o pomocy publicznej, by tylko odmówić zwolnienia z podatku. Taki j...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po zmianach w składce zdrowotnej w 2026 r. przedsiębiorcy będą musieli na nowo przeliczyć, co się im bardziej op...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas