Jaka stawka VAT na miejsce postojowe

Jeżeli stanowisko na parkingu naziemnym stanowi część nieruchomości wspólnej, jest zbywane tylko razem z lokalem mieszkalnym, a sprzedaż została objęta jedną księgą wieczystą, to do tej transakcji stosuje się preferencyjne zasady opodatkowania.

Publikacja: 22.01.2018 01:00

Jaka stawka VAT na miejsce postojowe

Foto: AdobeStock

- Spółdzielnia buduje w budynku mieszkalnym wielorodzinnym lokale mieszkalne wraz z naziemnymi miejscami parkingowymi (utwardzony parking naziemny) dla osób, które nabędą lokale mieszkalne w tym budynku. Lokale mieszkalne objęte są społecznym programem mieszkaniowym. Miejsce postojowe stanowić będzie cześć nieruchomości wspólnej, ale zostanie indywidualnie oznaczone i przypisane do danego lokalu. Umowa o budowę lokalu obejmuje mieszkanie i miejsce postojowe na terenie zewnętrznym przynależnym do budynku, z prawem do wyłącznego korzystania z tego miejsca. Miejsca postojowe nie będą zbywane bez lokali mieszkalnych. Sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej w postaci miejsca postojowego będzie objęta jedną księgą wieczystą. W akcie notarialnym będzie odrębnie określona wartość lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego ze względu na to, że cena lokalu mieszkalnego w umowie jest podana jako m2 x cena za 1m2, natomiast cena za miejsce postojowe określona jest kwotowo, jako oplata za sztukę. Jaką stawkę VAT spółdzielnia powinna zastosować do sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z częścią nieruchomości wspólnej w postaci miejsca postojowego? – pyta czytelniczka.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Ulga na złe długi. Zapadł przełomowy wyrok w sprawie terminu
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Podatki
Donejty od widzów na YouTubie a podatek od darowizn. Jest wyrok sądu
Podatki
Skarbówka o benefitach dla samozatrudnionego: jest przychód, nie ma kosztów
Podatki
Pracodawca odliczy 300 tys. zł za wypadek przy pracy? Przełomowy wyrok NSA
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Podatki
Zbycie ruchomości w związku z leasingiem zwrotnym podlega VAT. Wyrok NSA
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście