Jaka stawka VAT na miejsce postojowe

Jeżeli stanowisko na parkingu naziemnym stanowi część nieruchomości wspólnej, jest zbywane tylko razem z lokalem mieszkalnym, a sprzedaż została objęta jedną księgą wieczystą, to do tej transakcji stosuje się preferencyjne zasady opodatkowania.

Publikacja: 22.01.2018 01:00

Jaka stawka VAT na miejsce postojowe

Foto: AdobeStock

- Spółdzielnia buduje w budynku mieszkalnym wielorodzinnym lokale mieszkalne wraz z naziemnymi miejscami parkingowymi (utwardzony parking naziemny) dla osób, które nabędą lokale mieszkalne w tym budynku. Lokale mieszkalne objęte są społecznym programem mieszkaniowym. Miejsce postojowe stanowić będzie cześć nieruchomości wspólnej, ale zostanie indywidualnie oznaczone i przypisane do danego lokalu. Umowa o budowę lokalu obejmuje mieszkanie i miejsce postojowe na terenie zewnętrznym przynależnym do budynku, z prawem do wyłącznego korzystania z tego miejsca. Miejsca postojowe nie będą zbywane bez lokali mieszkalnych. Sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej w postaci miejsca postojowego będzie objęta jedną księgą wieczystą. W akcie notarialnym będzie odrębnie określona wartość lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego ze względu na to, że cena lokalu mieszkalnego w umowie jest podana jako m2 x cena za 1m2, natomiast cena za miejsce postojowe określona jest kwotowo, jako oplata za sztukę. Jaką stawkę VAT spółdzielnia powinna zastosować do sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z częścią nieruchomości wspólnej w postaci miejsca postojowego? – pyta czytelniczka.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama