Reklama
Rozwiń

Zmiana formy opodatkowania do 22 stycznia

Przedsiębiorcy mają do wyboru kilka form rozliczania daniny od dochodów (przychodów) z prowadzonej działalności. Aby zmienić stosowane dotychczas reguły, muszą powiadomić urząd skarbowy. Jest na to czas do 22 stycznia.

Publikacja: 15.01.2018 06:00

Zmiana formy opodatkowania do 22 stycznia

Foto: 123RF

Początek każdego roku to moment, w którym osoby fizyczne kontynuujące prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej powinny się zastanowić nad formami i sposobami opodatkowania dochodów osiąganych z tej działalności. Przemyślany wybór jednego z możliwych w danym przypadku rozwiązań może w ostatecznym rozrachunku przynieść spore oszczędności i to zarówno jeśli chodzi o wartość podatku dochodowego do zapłaty, jak i koszty uboczne związane z nałożonymi na niego obowiązkami w zakresie stosowania określonej formy opodatkowania. Warto zatem przeanalizować możliwe do zastosowania rozwiązania w zakresie opodatkowania dochodów osiąganych w roku podatkowym, zwłaszcza że czasu na podjęcie tej strategicznej decyzji zostało już bardzo mało. Przepisy ustaw podatkowych (ustawy o PIT i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne; dalej: ustawa ryczałtowa) wymagają bowiem, aby oświadczenia w zakresie wyboru formy opodatkowania w roku podatkowym zostały złożone w terminie do 20 stycznia roku podatkowego. W roku 2018 podatnicy mają jednak nieco więcej czasu, ponieważ termin ten przypada w sobotę, co oznacza, że oświadczenia te można złożyć do poniedziałku 22 stycznia.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama