Czy modyfikacja istniejącego produktu to działalność B+R

Nadawanie wyrobom nowych cech i funkcjonalności, wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań lub udoskonalanie istniejących, także poprzez rozwijanie i ulepszanie linii produkcyjnej, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej.

Publikacja: 18.10.2017 05:45

Foto: Adobe Stock

- Spółka wytwarza i sprzedaje artykuły przeznaczone dla dzieci. Regularnie wprowadza ona do swojej oferty nowe produkty, a także wprowadza ulepszenia i zmiany w produktach będących już w ofercie, i takie same działania zamierza prowadzić w przyszłości. W tym procesie spółka prowadzi prace badawczo-rozwojowe w zakresie stosowanych materiałów, nadawania swoim produktom nowych cech i nowych funkcjonalności, wprowadzania innowacyjnych rozwiązań lub udoskonalania istniejących rozwiązań, zarówno w odniesieniu do produktów, jak i w procesie produkcji, poprzez rozwijanie, modyfikowanie i udoskonalanie linii produkcyjnej i poszczególnych urządzeń. Modyfikacja produktu może obejmować jego funkcjonalność lub poprawę jakości. W niektórych przypadkach wymaga to wprowadzania zmian w narzędziach, urządzeniach bądź linii produkcyjnej. Niekiedy produkty modyfikowane są jedynie w zakresie kolorystyki, nadruków lub opakowania, jednak tego rodzaju zmiany, z uwagi na rutynowość ich przebiegu, nie są traktowane jako proces rozwojowy. Za działalność rozwojową spółka uważa jedynie takie procesy, które wymagają pracy twórczej, np. polegają na wprowadzaniu nowych rozwiązań technicznych, tworzeniu projektów, modeli, przeprowadzaniu testów i prób.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem