CIT - usługi niematerialne: o co warto zadbać, aby uniknąć kwestionowania przez fiskusa

CIT | Faktura, nawet prawidłowo wystawiona, oraz odpowiednio skonstruowana umowa z kontrahentem nie wystarczą do takiego udokumentowania usług niematerialnych, którego skarbówka nie miałaby podstaw podważyć. Konieczne są dodatkowe materiały.

Publikacja: 27.09.2017 02:00

CIT - usługi niematerialne: o co warto zadbać, aby uniknąć kwestionowania przez fiskusa

Foto: 123RF

Proponowane zmiany w przepisach podatkowych, które miałyby wejść w życie od 2018 roku, zakładają między innymi ograniczenie możliwości uwzględniania wydatków na usługi niematerialne w kosztach podatkowych. Nowe przepisy mają co do zasady ograniczyć możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na usługi doradcze, badania rynku, reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń, opłat i licencji oraz świadczeń o podobnym charakterze. Według informacji pochodzących z Rządowego Centrum Legislacji ograniczenie będzie miało zastosowanie do wartości nadwyżki kosztów ponad kwotę 3 mln zł w danym roku podatkowym. Zgodnie z projektowanymi zmianami podatnik będzie mógł wyłączyć z zakresu stosowania nowych przepisów koszty usług, opłat i licencji ponoszonych na rzecz podmiotów niepowiązanych z podatnikiem (w rozumieniu prawa podatkowego) oraz przenosić na kolejne okresy (pięć lat podatkowych) kwoty wydatków przekraczające obowiązujący w danym roku podatkowym limit. Ostateczne ograniczenia dotyczące zaliczania do kosztów uzyskania przychodów usług niematerialnych będą znane po uchwaleniu zmian.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama