Aktualizacja: 21.07.2016 07:00 Publikacja: 21.07.2016 07:00
Ze zwolnienia z PIT nie skorzysta rolnik, który wynajmuje w swoim gospodarstwie więcej niż pięć pokoi.
Foto: Fotorzepa, Dariusz Gorajski
Wynajem pokoi lub domków letniskowych dla wczasowiczów, czemu często towarzyszą usługi wyżywienia przyjmowanych gości, nierzadko przekracza zakres, rozmiar lub nie spełnia innych warunków pozwalających na zwolnienie z opodatkowania, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT. Jest ono bowiem obwarowane licznymi warunkami, o czym pisaliśmy w poprzednim numerze DF. Gdy wynajmujący pokoje gościnne nie korzysta z tego zwolnienia, konieczne jest rozważenie sposobu opodatkowania dochodów z wynajmu. Dochody te kwalifikowane są jako pochodzące z pozarolniczej działalności gospodarczej, co oznacza, że podatnikowi przysługuje możliwość wyboru opodatkowania ich według:
Umowa z fiskusem rozwiewająca nieporozumienia co do faktów, roczny limit czasu kontroli skarbowej a także możliwość zmiany formy opodatkowania małych firm w trakcie roku – to kolejne podatkowe propozycje zespołu Rafała Brzoski.
Zanim zmienią się przepisy, jest interpretacja: doradca podatkowy i rzecznik patentowy nie muszą donosić na swoich klientów władzom skarbowym.
Firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na owoce i warzywa dla zatrudnionych w ciężkich warunkach kobiet. Fiskus to potwierdził w interpretacji.
Doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, tak jak adwokaci i radcowie prawni, mogą powoływać się na chroniącą ich tajemnicę zawodową, aby uniknąć obowiązku raportowania niestandaryzowanych schematów podatkowych.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Przedsiębiorca może rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od otrzymanych w darowiźnie środków trwałych, które przyjął do używania przed 2018 r. To możliwe, choć przepisy się zmieniły. Potwierdza to minister finansów.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Przedsiębiorca nie musi wykazywać w biznesie zysków z nieruchomości, którą wycofał z działalności i wynajmuje prywatnie.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego muszą rozliczyć podatek VAT od najmu prywatnego. Na co powinni zwrócić uwagę przy rozliczeniach, by nie popełnić błędu?
W związku ze zbliżającym się rozliczeniem podatku dochodowego PIT i CIT za rok 2024 warto się zastanowić, jak obniżyć swój podatek do zapłaty. Oszczędności można uzyskać poprzez skorzystanie z ulg podatkowych.
Wolne od podatku są dochody z wynajmu nie więcej niż pięciu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych znajdujących się na wsi w gospodarstwie rolnym, osobom będącym na wypoczynku. Gdy turysta prowadzi działalność, rolnik nie skorzysta ze zwolnienia z PIT.
Rynek najmu mieszkań popularnych działa na zwolnionych obrotach. Może zamiast w zwykłe mieszkanie zainwestować w lokal z wyższej półki albo luksusowy apartament? Zamiast tańszego mieszkania na obrzeżach wybrać nieruchomość w centrum miasta?
Przepisy zabraniają amortyzacji własnego mieszkania. Skarbówka twierdzi, że zakaz dotyczy też nakładów poniesionych na obcy lokal.
W zeznaniu przygotowanym przez fiskusa w Twój e-PIT jest wykazana przysługująca rodzicowi ulga na dzieci. Jeśli jednak odliczenie jest większe niż podatek, rodzic musi sam wpisać kwotę dodatkowego zwrotu. Inaczej część ulgi przepadnie.
Ponad połowa badanych deklaruje, że gdyby miała wybór, zrezygnowałaby z obowiązkowej składki zdrowotnej i samodzielnie finansowała leczenie. To dlatego, że za leczenie często płacimy podwójnie: na NFZ i prywatnie. Ale NFZ jest kluczowy – zastrzegają eksperci.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas