Ważny wyrok ws. klauzuli GAAR: w pierwszym roku trzeba uwzględnić dwa reżimy

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania nie ma zastosowania do podatnika, który przed wejściem jej w życie podjął działania w celu korzyści sprzecznej z przepisami i ją w tym czasie osiągnął.

Publikacja: 11.05.2022 07:32

Ważny wyrok ws. klauzuli GAAR: w pierwszym roku trzeba uwzględnić dwa reżimy

Foto: Adobe Stock

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał bardzo ważny wyrok dotyczący stosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, czyli tzw. GAAR. W sprawie chodziło o CIT za 2016 r. A problemy spółki zaczęły się, gdy fiskus doszedł do przekonania, że jej przypadek może podpadać pod klauzulę, czyli art. 119a ordynacji podatkowej.

Urzędnicy ustalili, że spółka działała z pomocą powiązanych z nią osobowo i kapitałowo podmiotów w związku ze znakiem towarowym. Efektem było obniżenie przez spółkę zobowiązania w CIT za 2016 r. poprzez zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów opłat licencyjnych na użytkowanie znaku oraz udziału w nich odpisów amortyzacyjnych. Konsekwencją było określenie spółce ponad 11 mln zł zobowiązania w CIT. Urzędnicy nie mieli wątpliwości, że analizowany zespół czynności spełnia wszystkie kryteria unikania opodatkowania.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Podatki
Skarbówka korzysta z prawa, jak chce? NSA alarmuje Ministerstwo Finansów