Czy szczególny moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu robót budowlanych przewidziany dla usług świadczonych na rzecz podatników, tj. z chwilą wystawienia faktury, dotyczy tylko usługobiorców zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni? – pyta czytelnik.
Szczególny moment powstania obowiązku podatkowego, o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a ustawy o VAT, tj. z chwilą wystawienia faktury za roboty budowlane na rzecz innego podatnika, ma zastosowanie w przypadku świadczenia przez podatnik (usługodawcę) usług na rzecz podatnika (usługobiorcy), który spełnia przesłanki z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Niezależnie od tego, czy jest on zarejestrowany jako podatnik VAT czynny czy jest zwolniony z VAT (por. interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z 26 września 2014 r., IPPP3/ 443-572/14-4/IG).
Uwaga! Status usługodawcy również nie ma w tym przypadku znaczenia. Obowiązek podatkowy z tytułu robót budowlanych wykonanych na rzecz innych podatników VAT (bądź osób prawnych niebędących podatnikami) rozpoznają z datą wystawienia faktury (generalnie) wszyscy podatnicy, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, tj. zarówno ci zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, jak i korzystający ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ustawy o VAT i z tego powodu w ogóle niezarejestrowani jako podatnicy VAT albo zarejestrowani jako podatnicy VAT zwolnieni. Wyjątek stanowią tu tylko mali podatnicy, którzy wybiorą kasową metodę rozliczania podatku.