Mieszkania dla Ukraińców w kosztach polskiej firmy. Jest stanowisko skarbówki

Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na kwatery dla cudzoziemców z Ukrainy, Gruzji czy Kirgistanu, którzy załatwiają związane z zatrudnieniem formalności.

Publikacja: 20.09.2023 14:20

Mieszkania dla Ukraińców w kosztach polskiej firmy. Jest stanowisko skarbówki

Foto: Adobe Stock

Nie da się zatrudnić kierowców zza wschodniej granicy, jeśli nie zapewnimy im dachu nad głową podczas procesu rekrutacji oraz w czasie przerw w świadczeniu usług. Ten argument przekonał skarbówkę, która zgodziła się na rozliczenie wydatków na wynajem kwater w podatkowych kosztach.

O interpretację wystąpiła spółka komandytowa działająca w branży transportowej. Świadczy usługi w Polsce i za granicą. Rekrutuje kierowców głównie z Ukrainy, Gruzji i Kirgistanu. Zawiera z nimi umowy zlecenia. Wskazuje, że wiąże się to z obowiązkiem uzyskania zezwolenia na pracę. Dokument ten musi być zdobyty przed zatrudnieniem cudzoziemca. Rekrutowanie kierowców spoza Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego oznacza także konieczność dopełnienia szeregu innych formalności. Muszą oni m.in. posiadać świadectwo kierowcy, przejść badania potwierdzające zdolność wykonywania zawodu, odbyć szkolenie BHP. Wszystko trwa kilka tygodni. Spółka podkreśla, że załatwianie formalności wymaga fizycznej obecności kierowców, a ponieważ nie mają w tym czasie gdzie mieszkać, wynajmuje dla nich mieszkania i domy jednorodzinne. Korzystają z nich również w czasie przeglądów, serwisów i napraw ciężarówek, którymi jeżdżą. A także podczas ustawowych przerw w pracy czy oczekiwania na kolejne zlecenie. Za noclegi nie muszą nic płacić.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Czy wydatki na dietetyka, fryzjera i stylistkę można rozliczyć w kosztach firmy?
Podatki
Rusza akcja PIT 2024. Oto wszystko, co na ten temat muszą wiedzieć przedsiębiorcy
Podatki
Czy stratę z biznesu w 2024 r. można odliczyć już przy obliczaniu zaliczki na PIT?
Podatki
Eksperci o zapowiedzi ministra finansów ws. ujawniania schematów podatkowych
Podatki
Rząd chce uprościć podatki. Ale do przełomu daleko