Sprzedaż działek przez przedsiębiorcę a VAT

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną może posiadać zarówno działki prywatne, jak i firmowe. Sprzedaż tych pierwszych może być uznana za czynność niepodlegającą VAT, ale musi się mieścić w ramach zarządzania i administrowania mieniem osobistym.

Publikacja: 14.12.2015 02:00

Sprzedaż działek przez przedsiębiorcę a VAT

Foto: www.sxc.hu

Kwestia opodatkowania VAT sprzedaży działek włączonych do majątku prywatnego przedsiębiorcy budzi wątpliwości nie tylko w Polsce. 9 lipca 2015 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok (sprawa P. Kezić, C-331/14) dotyczący opodatkowania VAT sprzedaży działek znajdujących się w majątku prywatnym przedsiębiorcy. W przedmiotowej sprawie obywatel Słowenii prowadził działalność gospodarczą. Nabył jako osoba prywatna siedem działek, z których pięć włączył do majątku swojego przedsiębiorstwa, natomiast dwie pozostawił w majątku prywatnym. Na wszystkich siedmiu działkach została przeprowadzona budowa centrum handlowego. Następnie podatnik wszystkie te działki sprzedał, opodatkowując VAT jedynie dostawę tych działek, które znajdowały się w majątku przedsiębiorstwa. Spór dotyczył dwóch działek, które znajdowały się w majątku prywatnym przedsiębiorcy. Słoweńskie władze podatkowe twierdziły, że sprzedaż tych działek także powinna być opodatkowana.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Podatki
Wydatki na psychoterapię w kosztach firmy? Skarbówka nie każdemu mówi "nie"
Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama