Aktualizacja: 10.07.2025 05:46 Publikacja: 01.02.2025 13:12
Prezydent USA Donald Trump podczas rozmowy z mediami przed opuszczeniem Południowego Trawnika Białego Domu w Waszyngtonie, USA, 31 stycznia 2025 r.
Foto: EPA/YURI GRIPAS/POOL
Na ile Donald Trump ma swobodę w nakładaniu ceł na towary z innych krajów? Przecież wiąże go szereg umów międzynarodowych zakładających raczej wolny handel niż wojny celne?
Nie powinien mieć zbyt dużej swobody, właśnie ze względu na międzynarodowe umowy handlowe. Już od pierwszych lat po drugiej wojnie światowej społeczność międzynarodowa pracowała nad tym, by światowy handel był wolny od nieuzasadnionych ograniczeń i jednostronnych działań. Temu służył od 1947 roku Układ Ogólny w Sprawie Taryf Celnych i Handlu (GATT), a potem, od 1995 roku Światowa Organizacja Handlu (WTO). Porozumienia te zostały zbudowane przy bardzo wydatnym udziale Stanów Zjednoczonych. Podobnym celom służył Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu, popularnie zwany NAFTA, tworzący strefę wolnego handlu między Kanadą, Meksykiem i USA. Co więcej, NAFTA była renegocjowana i przemianowana na USMCA właśnie za czasów pierwszej prezydentury Donalda Trumpa – ale wciąż w intencji swobodnego handlu. Teraz wygląda na to, że nowy rząd w Stanach Zjednoczonych chce odwrócić ten trend i działać inaczej.
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów opłaty za usługi promocyjne świadczone przez branżo...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Kary umowne za opóźnienia w realizacji internetowych usług serwisowych z automatu nie są wyłączone z kosztów pod...
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na spotkanie z kontrahentem, na którym zała...
Odszkodowanie za utratę przez część budynku jakiegokolwiek znaczenia gospodarczego i konieczność rozbiórki, otrz...
Przepis nakładający podatek na wielokrotne restrukturyzacje może być niezgodny z europejską dyrektywą – sugeruje...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas