Reklama
Rozwiń

Donald Trump straszy cłami. W obliczu wojny celnej warto się przyjrzeć, czym handlujemy

Stany Zjednoczone były jednym z głównych architektów umów o światowym wolnym handlu, więc Donald Trump nie powinien mieć interesu w tym, by je niszczyć – zauważa Marcin Majewski, dyrektor w zespole ds. podatków pośrednich w PwC Polska.

Publikacja: 01.02.2025 13:12

Prezydent USA Donald Trump podczas rozmowy z mediami przed opuszczeniem Południowego Trawnika Białeg

Prezydent USA Donald Trump podczas rozmowy z mediami przed opuszczeniem Południowego Trawnika Białego Domu w Waszyngtonie, USA, 31 stycznia 2025 r.

Foto: EPA/YURI GRIPAS/POOL

Na ile Donald Trump ma swobodę w nakładaniu ceł na towary z innych krajów? Przecież wiąże go szereg umów międzynarodowych zakładających raczej wolny handel niż wojny celne?

Nie powinien mieć zbyt dużej swobody, właśnie ze względu na międzynarodowe umowy handlowe. Już od pierwszych lat po drugiej wojnie światowej społeczność międzynarodowa pracowała nad tym, by światowy handel był wolny od nieuzasadnionych ograniczeń i jednostronnych działań. Temu służył od 1947 roku Układ Ogólny w Sprawie Taryf Celnych i Handlu (GATT), a potem, od 1995 roku Światowa Organizacja Handlu (WTO). Porozumienia te zostały zbudowane przy bardzo wydatnym udziale Stanów Zjednoczonych. Podobnym celom służył Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu, popularnie zwany NAFTA, tworzący strefę wolnego handlu między Kanadą, Meksykiem i USA. Co więcej, NAFTA była renegocjowana i przemianowana na USMCA właśnie za czasów pierwszej prezydentury Donalda Trumpa – ale wciąż w intencji swobodnego handlu. Teraz wygląda na to, że nowy rząd w Stanach Zjednoczonych chce odwrócić ten trend i działać inaczej.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?