W ramach redukowania biurokratycznych obciążeń przedsiębiorców ma częściowo zniknąć obowiązek zgłaszania fiskusowi scenariuszy biznesowych skutkujących korzyściami podatkowymi. Taki obowiązek bywa nazywany MDR (ang. mandatory disclosure regulations).
– Zlikwidujemy obowiązek raportowania 70 proc. schematów podatkowych – zapowiedział minister finansów Andrzej Domański. Nie sprecyzował jednak, które konkretnie obowiązki miałyby zostać zniesione.
Czytaj więcej
Deregulację trzeba wreszcie przeprowadzić. A nie ciągle o niej opowiadać i ją obiecywać.
Dziesiątki tysięcy informacji. Czy są potrzebne?
Jak wynika ze statystyk MF, w latach 2019–2024, czyli w czasie obowiązywania przepisów o MDR, złożono ogółem 87 549 dokumentów, w których zgłaszano schematy podatkowe. Ze statystyk tych wynika też, że dotychczas Krajowa Administracja Skarbowa przekazała do swoich odpowiedników w innych krajach 4301 informacji o transgranicznych schematach podatkowych.
Jaka byłaby optymalna redukcja tych obowiązków? Jak zauważa Andrzej Marczak, doradca podatkowy i parter w KPMG, poniedziałkowa zapowiedź redukcji obowiązków związanych z MDR była dość ogólna. – Myślę, że w pierwszym rzędzie powinno się znieść te obowiązki tam, gdzie dublują się one z innymi obowiązkami podatników, np. co do podatku u źródła. Poza tym nasze przepisy wykraczają poza unijną dyrektywę o MDR, która przewiduje jedynie raportowanie schematów międzynarodowych – zauważa ekspert.
Wspomniane przez Marczaka obowiązki dotyczące podatku u źródła oznaczają, że np. firmy wypłacające za granicę dywidendy czy odsetki od pożyczek, przekraczające określone progi, są zobowiązane ujawniać to jako schemat podatkowy, choć i tak muszą takie czynności wykazywać w informacjach składanych dla celów podatku u źródła.
Czytaj więcej:
Zwykły leasing też trzeba zgłaszać?
Z kolei Gniewomir Parzyjagła, radca prawny w MDDP, wskazuje na inne wady przepisów o MDR. Sformułowano je bowiem tak, że wiele firm raportowało nawet korzystanie z leasingu, czyli powszechnie stosowanego narzędzia finansowania zakupu maszyn czy pojazdów. Sprawę wyjaśnił w grudniu ub.r. minister finansów w interpretacji ogólnej prawa podatkowego, ale wątpliwości i tak pozostały.
– Przecież tak naprawdę rzadko która forma leasingu daje jakieś realne korzyści podatkowe. Dość często podatnicy raportują też czynności restrukturyzacyjne, takie jak łączenie czy podział spółek, choć na ogół takie operacje nie są motywowane korzyściami podatkowymi – zauważa ekspert. Dodaje, że zniesienie przynajmniej obowiązku raportowania krajowych schematów wydaje się dobrym pomysłem. – Poza tym nie jest pewne, czy zalana takimi raportami KAS jest w stanie skutecznie z nich korzystać – powątpiewa Gniewomir Parzyjagła.
Minister finansów zapowiedział też zniesienie obowiązku publikowania strategii podatkowych. Dziś dotyczy on podmiotów o rocznych obrotach ponad 50 mln euro. Muszą one informować m.in. o procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. – W praktyce zobowiązani do tego podatnicy ograniczali się do sformułowania ogólnych zapowiedzi o przejrzystości swoich rozliczeń, co miało niewielką wartość dla KAS – ocenia Gniewomir Parzyjagła.
Czytaj więcej
Naród kocha wielkie wizje. Po CPK i przekopie Kaczyńskiego, milionie elektryków Morawieckiego Donald Tusk obiecuje blisko 700 mld zł różnych inwestycji, m.in. w porty i koleje. Ale równie ważna jest deregulacja – pisana przez przedsiębiorców.
Przepisy o MDR naruszały tajemnicę zawodową
Polskie przepisy o MDR oznaczały nie tylko dodatkową biurokrację, ale też wkroczyły w sferę tajemnicy zawodowej doradców podatkowych. – Nakładały bowiem na nas obowiązek ujawniania różnych danych, które w zaufaniu powierzyli nam klienci. Na szczęście Trybunał Konstytucyjny uznał te regulacje za niezgodne z ustawą zasadniczą w zakresie, w jakim nakładały na nas obowiązek przekazywania szefowi KAS informacji objętych tą tajemnicą – wspomina Andrzej Marczak, nawiązując do wyroku z 23 lipca 2024 r. (sygn. K 13/20). Skargę w tej sprawie – jak się okazało, skuteczną – złożyła do TK Krajowa Rada Doradców Podatkowych.
Raportowanie schematów podatkowych jest przewidziane przepisami rozdziału 11a ordynacji podatkowej. Obowiązują one od 1 stycznia 2019 r., aczkolwiek działały wstecz i nakładały obowiązek zgłoszenia także schematów z drugiej połowy 2018 r. Na ogół nie dotyczą małych firm, bo ustalone w ordynacji progi definiujące korzyść podatkową ustalono na kwoty liczone w milionach złotych. Obowiązki MDR, przynajmniej te w zakresie transakcji międzynarodowych, miały podstawę w unijnej dyrektywie 2018/8225.