Sprzedaż motorówki po sezonie wyklucza odpisy

Gdy przedsiębiorca prowadzi biznes tylko w czasie wakacji, często inwestuje co roku w nowy sprzęt. Może go ująć w kosztach jednorazowo. Jeśli zmieni zdanie, to musi skorygować swoje rozliczenia z fiskusem.

Publikacja: 02.07.2015 02:00

Jeżeli podatnik zamierza wykorzystywać kupiony sprzęt krócej niż rok, to nie może go amortyzować

Jeżeli podatnik zamierza wykorzystywać kupiony sprzęt krócej niż rok, to nie może go amortyzować

Foto: 123RF

Sezonowość działalności gospodarczej często skłania przedsiębiorców prowadzących tego typu aktywność do podejmowania działań o charakterze inwestycyjnym ściśle związanych z konkretnym sezonem. Tak się zdarza w przypadku firm prowadzących działalność na rynku usług turystycznych, sportowych lub rekreacyjnych, które – nabywając składniki majątku często o znacznej wartości – przewidują ich wykorzystywanie wyłącznie w jednym okresie prowadzenia działalności gospodarczej, z góry zakładając ich zbycie po zakończeniu sezonu. Przykładem mogą być szkoły żeglarskie czy windsurfingowe, które zabiegając o klientów, konkurują jakością świadczonych usług i nowoczesnością posiadanego sprzętu i dlatego decydują się przed sezonem wakacyjnym na zakup nowych zestawów sprzętu pływającego o wartości przekraczającej 3500 zł. Jednocześnie firmy takie zakładają, że niezwłocznie po zakończeniu okresu wakacyjnego sprzęt ten zostanie sprzedany. W takim przypadku pojawia się zazwyczaj pytanie o to, czy takie rzeczowe składniki majątku są środkami trwałymi, a w konsekwencji o to, czy przedsiębiorca ma prawo do jednorazowego zaliczenia poniesionych wydatków na nabycie tego typu składników majątku w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Subskrybuj
gazeta
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku