Reklama
Rozwiń

VAT: Kiedy zakup biletów lotniczych jest importem usług

Do rozliczania VAT obowiązani są co do zasady sprzedawcy. Ale nie zawsze. W przypadku niektórych transakcji z kontrahentem z innego kraju to krajowy nabywca musi naliczyć podatek należny według obowiązującej w Polsce stawki.

Publikacja: 16.04.2015 02:00

VAT: Kiedy zakup biletów lotniczych jest importem usług

Foto: www.sxc.hu

Polska spółka kupiła bilety lotnicze w firmie szwajcarskiej, która nie ma siedziby ani miejsca stałego prowadzenia działalności w Polsce. Sytuacja jest o tyle nietypowa, że bilety dotyczą lotu na trasie Warszawa–Gdańsk. Stawka podatku na fakturze wynosi zero proc. Na fakturze jest też szwajcarski NIP sprzedawcy. Czy w tej sytuacji mamy do czynienia z importem usług, który należy opodatkować stawką 8 proc.? – pyta czytelniczka.

W większości przypadków rozliczenie VAT jest obowiązkiem sprzedawców, tj. podatników dokonujących dostaw towarów oraz podatników świadczących usługi. W niektórych sytuacjach do rozliczania podatku z tytułu dostaw towarów oraz świadczenia usług obowiązani są jednak, odpowiednio, nabywcy towarów oraz usługobiorcy. Sytuacja taka ma miejsce, między innymi, w przypadku tzw. importu usług.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?