Reklama
Rozwiń

VAT: Kiedy zakup biletów lotniczych jest importem usług

Do rozliczania VAT obowiązani są co do zasady sprzedawcy. Ale nie zawsze. W przypadku niektórych transakcji z kontrahentem z innego kraju to krajowy nabywca musi naliczyć podatek należny według obowiązującej w Polsce stawki.

Publikacja: 16.04.2015 02:00

VAT: Kiedy zakup biletów lotniczych jest importem usług

Foto: www.sxc.hu

Polska spółka kupiła bilety lotnicze w firmie szwajcarskiej, która nie ma siedziby ani miejsca stałego prowadzenia działalności w Polsce. Sytuacja jest o tyle nietypowa, że bilety dotyczą lotu na trasie Warszawa–Gdańsk. Stawka podatku na fakturze wynosi zero proc. Na fakturze jest też szwajcarski NIP sprzedawcy. Czy w tej sytuacji mamy do czynienia z importem usług, który należy opodatkować stawką 8 proc.? – pyta czytelniczka.

W większości przypadków rozliczenie VAT jest obowiązkiem sprzedawców, tj. podatników dokonujących dostaw towarów oraz podatników świadczących usługi. W niektórych sytuacjach do rozliczania podatku z tytułu dostaw towarów oraz świadczenia usług obowiązani są jednak, odpowiednio, nabywcy towarów oraz usługobiorcy. Sytuacja taka ma miejsce, między innymi, w przypadku tzw. importu usług.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Nowy obowiązek podatkowy dla dużych firm. Chodzi o cyfrowe rozliczenia
Podatki
Ogłoszono nowy limit ulgi na składkę zdrowotną dla przedsiębiorców
Podatki
Sąd: podejrzenie o oszustwo podatkowe nie zawiesza biegu terminu przedawnienia
Podatki
Podatek globalny ważną nowością na 2025 rok. Ustawa będzie zmieniana
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Zawarcie ugody nie oznacza, że wydatek jest kosztem
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku