W kwestii prawa do odliczenia VAT należy odwołać się do postanowień art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi VAT przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego ?o kwotę podatku naliczonego. Podatkiem naliczonym jest kwota VAT zawarta w fakturze zakupu.

Aby skorzystać ?z uprawnienia...

Prawo do odliczenia VAT jest podstawowym uprawnieniem wynikającym zarówno z dyrektyw unijnych w zakresie podatku od wartości dodanej, jak i z wdrażającej je polskiej ustawy o VAT, co znajduje uzasadnienie również w samej konstrukcji tego podatku. Prawo do odliczenia podatku oznacza zwolnienie przedsiębiorcy (podatnika) ?z obciążenia podatkiem naliczonym związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wynika to ze wspólnotowych zasad podatku od wartości dodanej, w tym w szczególności zasady potrącalności, umożliwiającej podatnikom prawo do odliczenia podatku, pod warunkiem że prowadzona działalność jest opodatkowana VAT.

Jednocześnie w tym przypadku nie będą miały zastosowania ograniczenia wynikające z art. 88 ustawy VAT, określającego wyjątki od ogólnego prawa do odliczenia VAT. W szczególności, zgodnie ?z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Jak wskazano powyżej, sprzedaż prawa majątkowego w postaci nakładów inwestycyjnych jest świadczeniem usług opodatkowanym 23 proc. VAT, co wyklucza ?w praktyce możliwość zastosowania tej regulacji.

...trzeba spełnić dwa warunki

W praktyce prawo do odliczenia VAT jest związane z dwoma podstawowymi warunkami:

- ?związkiem nabytych towarów ?i usług z prowadzoną działalnością gospodarczą,

- ?posiadaniem faktury VAT dokumentującej zakup (brak posiadania faktury VAT przez nabywcę uniemożliwia bowiem ujęcie transakcji w rejestrach VAT ?i odliczenie podatku w deklaracji podatkowej).

Uznając, że lokal, w odniesieniu do którego zostaną nabyte nakłady inwestycyjne w dalszym ciągu będzie przeznaczony do odpłatnego wynajmu (względnie innej działalności gospodarczej opodatkowanej VAT, np. sprzedaży), podatnik jest uprawniony do odliczenia VAT ?z tytułu takiej transakcji. W takiej sytuacji jest bowiem spełniony warunek zawarty w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT zakładający przeznaczenie nabytych towarów i usług do działalności opodatkowanej VAT.

Prawo od obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z zakupu nakładów inwestycyjnych potwierdzają organy podatkowe >patrz ramka.

—Adam Czekalski jest doradcą podatkowym

Organy potwierdzają uprawnienie właściciela obiektu

- Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 31 marca 2011 r. (IPPP1-443-44/11-2/AS): „(...)

Niemniej jednak podmiot, który poniósł nakład, dysponuje pewnym prawem do poniesionych nakładów i może to prawo przenieść ?na rzecz innego podmiotu. Wskazać zatem należy, iż nakład jest prawem majątkowym, które może być przedmiotem obrotu gospodarczego. W sytuacji przedstawionej we wniosku występuje świadczenie wzajemne, bezpośrednie i ekwiwalentne, polegające na zbyciu nakładów poniesionych przez spółdzielnię na rzecz wnioskodawcy w zamian za wynagrodzenie. Zatem, przekazanie ?za wynagrodzeniem poniesionych nakładów na cudzą rzecz, stanowi odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, a tym samym podlega opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy. W odniesieniu do przedmiotowej czynności brak jest przepisów umożliwiających zastosowanie zwolnienia, tym samym będzie podlegać opodatkowaniu według stawki podstawowej ?23 proc. zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a ustawy. Mając powyższe na uwadze, jak również uwzględniając brzmienie art. 86 ust. 1 oraz art. 86 ust. 10 i ust. 11 ustawy o podatku od towarów ?i usług, stwierdzić należy, że z uwagi na fakt, iż nabyte przez wnioskodawcę nakłady będą służyły czynnościom opodatkowanym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej nakłady poniesione przez spółdzielnię w rozliczeniu za okres, w którym Wnioskodawca otrzyma fakturę, bądź za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych, pod warunkiem iż kontrahent jest podmiotem uprawnionym do wystawiania faktur VAT."

- Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 19 kwietnia ?2012 r. (IBPP1/443-170/12/AZb):

„(...) Przyjmując zatem, że:

(i) zwrot wartości nakładów inwestycji stanowił będzie czynność opodatkowaną podatkiem VAT (a nie jak wskazał wnioskodawca »podlegał będzie opodatkowaniu podatkiem VAT«), gdzie inwestor ?z tytułu zwrotu nakładów wystawi na rzecz wnioskodawcy fakturę VAT, w której wykaże podatek należny VAT do zapłaty przez wnioskodawcę, oraz

(ii) wnioskodawca po zakończeniu umowy dzierżawy dokona kolejnej czynności opodatkowanej VAT, tj. dokona albo sprzedaży nieruchomości, albo będzie nadal wydzierżawiał nieruchomość innemu podmiotowi.

W każdym przypadku (zarówno przy sprzedaży, jak i nowej dzierżawie) czynności te będą stanowiły czynności opodatkowane podatkiem VAT (a nie jak wskazał wnioskodawca »będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT« po stronie podatnika), wówczas wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego VAT określonego w fakturze wystawionej ?przez inwestora z tytułu zwrotu wartości nakładów poczynionych ?na nieruchomość (wartości netto inwestycji) na zasadach ?wskazanych w art. 86 ust. 1, oczywiście pod warunkiem ?niezaistnienia innych przesłanek negatywnych określonych ?w art. 88 ustawy o VAT".