Dowód wysłania korekty i dokumentacja, z której wynika, że klient wie o zmianie warunków transakcji – to wystarczająca podstawa, by przedsiębiorca dokonał obniżenia podstawy opodatkowania. Nie musi już czekać na zwrotkę.
Do końca ubiegłego roku z przepisów wynikało, że firmy, które chcą zmniejszyć VAT z powodu obniżenia ceny (np. wskutek zwrotu części towarów albo przyznania rabatu), muszą mieć potwierdzenie odbioru faktury korygującej od kontrahenta. Jego uzyskanie wcale nie było łatwe (zwłaszcza wówczas, gdy klient zmienił siedzibę albo zlikwidował działalność).
Od tego roku, by obniżyć VAT wystarczy wysłać e-mail do kontrahenta o korekcie faktury
Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie spółki Kraft Foods Polska (orzeczenie z 26 stycznia 2012 r., sygn. C-588/10) urzędy skarbowe zaczęły trochę łagodniej podchodzić do tego warunku. Trybunał dopuścił bowiem obniżenie VAT bez potwierdzenia odbioru faktury korygującej, jeśli uzyskanie go jest niemożliwe lub bardzo trudne. W takiej sytuacji podatnik może wykazać za pomocą innych dowodów, że zrobił wszystko, aby upewnić się, iż nabywca otrzymał fakturę korygującą. Musi też wykazać, że korekta odzwierciedla rzeczywistą transakcję.
Niektóre urzędy wciąż jednak żądały tradycyjnych zwrotek. A wielu przedsiębiorców nie obniżało zresztą bez nich podatku, nie chcąc ryzykować sporu z fiskusem.
Co się zmieniło w przepisach? Obowiązek posiadania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru bądź usługi został zachowany, ustawodawca dopuścił jednak odstępstwa od tej reguły. Przedsiębiorca może obniżyć VAT, jeżeli zostaną spełnione dwa warunki.
Pierwszy – nie uzyskał potwierdzenia mimo udokumentowanej próby doręczenia faktury korygującej (trzeba więc mieć dowód jej wysłania, np. pocztowe awizo albo e-mail).
Drugi – z posiadanej dokumentacji wynika, że nabywca towaru lub usługobiorca wie o zrealizowaniu transakcji zgodnie z warunkami określonymi w korekcie. Mogą to potwierdzać np. późniejsze rozliczenia, z których wynika, że skompensowano różnicę w cenie.
Obniżenie podstawy opodatkowania jest możliwe nie wcześniej niż w deklaracji składanej za okres, w którym spełniono łącznie wymienione warunki.