Sejm debatował wczoraj nad ustawami ratyfikującymi umowy podatkowe ze Słowacją, Wspólnotą Bahamów i Belize. Na Wiejskiej zapachniało egzotyką, ale bardziej znaczący efekt nastąpi w relacjach polsko-słowackich.
Zmiany w umowie z południowym sąsiadem mają wyeliminować mechanizm optymalizacyjny do celów podatku dochodowego, wykorzystywany dziś przez polskie spółki powiązane ze słowackimi.
– Umowa w obecnym kształcie pozwala bowiem na uniknięcie podatku dochodowego od zysków osiągniętych za pośrednictwem struktury holdingowej spółek, w której centralna spółka ma siedzibę na Słowacji – wyjaśnia Marek Jarocki, dyrektor i doradca podatkowy z firmy EY. Przypomina on, że wciąż działa też tzw. klauzula tax sparing. – Pozwala ona obniżyć PIT do 9 proc. poprzez zaliczenie na poczet należnego podatku kwoty teoretycznie tylko należnej na Słowacji – zauważa Jarocki. Jednakże te możliwości prawdopodobnie utrzymają się jeszcze przez rok, bo umowa wejdzie w życie najwcześniej 1 stycznia 2015 r.
W relacjach ze Słowacją generalną metodą unikania podwójnego opodatkowania będzie wyłączenie z progresją. Jednak w odniesieniu do m.in. zysków przedsiębiorstwa, ze sprzedaży majątku, dochodów z dywidend, odsetek, należności licencyjnych oraz wynagrodzenia dyrektorów Polska będzie stosowała metodę zaliczenia proporcjonalnego.
Nieco inny charakter będą miały zmiany umów z Bahamami i Belize. W obu wypadkach chodzi o stworzenie możliwości wymiany informacji podatkowych z tymi krajami.
– Celem umów jest przede wszystkim wymiana informacji podatkowych z tymi krajami według standardów OECD. Dzięki temu będzie można skutecznie przeciwdziałać unikaniu opodatkowania z wykorzystaniem tych jurysdykcji – powiedział „Rz" Cezary Krysiak, dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w Ministerstwie Finansów.
Oba kraje do niedawna były uznawane za raje podatkowe, skutecznie chroniące zarejestrowane tam zagraniczne firmy przed zainteresowaniem ich rodzimych władz skarbowych. Nadal dają wiele korzyści zagranicznym inwestorom. Środkowoamerykańskie Belize oferuje zwolnienia z podatków dochodowych dla zarejestrowanych tam międzynarodowych spółek handlowych. Co ciekawe, rejestracji nie musi towarzyszyć fizyczne ulokowanie tam siedziby firmy. Z kolei wyspy Bahama (położone między Kubą a Florydą) są znane jako kraj taniej bandery. Pływa pod nią ponad 30 polskich statków, co przyznaje MF w uzasadnieniu ustawy ratyfikacyjnej.
Głosowanie w sprawie tych ustaw przewidziano na piątek. Jednakże na tym uszczelnianie porozumień fiskalnych się nie skończy. Wkrótce powinno dojść do ratyfikacji podpisanej 25 listopada umowy o wymianie informacji podatkowych z Bermudami. Trwają negocjacje w sprawie zmiany istniejącej już umowy ze Sri Lanką.