Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w niedawnej interpretacji potwierdził to stanowisko (nr IPTPB3/423-164/13-2/IR).

Sprawa dotyczyła spółki z o.o., która zamierzała korzystać w działalności gospodarczej z aut należących do firmy zajmującej się wynajmem pojazdów i zarządzaniem flotą transportową. Projekt umowy najmu przewidywał, że spółka będzie we własnym zakresie pokrywać koszty związane z bieżącą eksploatacją pojazdów, czyli m.in. kupować paliwo i inne materiały eksploatacyjne, części zamienne, naprawy, ubezpieczenie itp. Oprócz powyższych opłat eksploatacyjnych, spółka będzie opłacać miesięczny czynsz najmu.

Pytanie dotyczyło możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów tego ostatniego wydatku w pełnej wysokości. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT, nie są kosztem uzyskania przychodów wydatki z tytułu korzystania z samochodów osobowych niebędących własnością podatnika, w części przekraczającej kwotę wynikającą z przemnożenia liczby faktycznie przejechanych kilometrów oraz stawki określonej w rozporządzeniu ministra infrastruktury.

Podatnik uznał, że limit kilometrówki nie dotyczy czynszu najmu. Ograniczenie to zdaniem spółki, dotyczy tylko wydatków ponoszonych na używanie samochodu, czyli wydatków eksploatacyjnych. Nie odnosi się natomiast do wydatków innego typu, poniesionych na uzyskanie możliwości używania samochodu w postaci nabycia określonego tytułu, uprawniającego do jego używania. Takim wydatkiem może być zdaniem podatnika m.in. czynsz najmu samochodu (zgodnie z uzasadnieniem wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego sygn. II FSK 467/11).

Fiskus nie podzielił tego stanowiska. Uznał, że możliwość korzystania z cudzej rzeczy z zasady wynika z istnienia tytułu prawnego. Jeżeli uprawnienie to wynika z umowy, a umowa ta ma charakter odpłatny (tak jak w niniejszej sprawie) – wydatki związane z realizacją tej umowy są wydatkami z tytułu kosztów używania tej rzeczy.

Organ również powołał się na wyrok NSA (sygn. II FSK 1890/08), zgodnie z którym wydatki związane z zakupem uprawnienia do używania cudzego auta są kosztem uzyskania przychodu jedynie w części nieprzekraczającej kilometrówki.