Do takiego wniosku doszła Izba Skarbowa w Łodzi, wydając 19 sierpnia 2013 r. interpretację przepisów prawa podatkowego. Wprawdzie nie zgodziła się z wnioskodawcą, że sprzedaż obiadów w stołówce szkolnej to usługa edukacyjna, ale wskazała inną podstawę zwolnienia z podatku od towarów i usług.
Izba zwróciła uwagę na przepisy o systemie oświaty, które pozwalają szkołom na prowadzenie stołówek. Może być w nich prowadzona nie tylko działalność gastronomiczna, ale także opieka nad dziećmi i młodzieżą.
Przepisy oświatowe przewidują ponadto, że opłaty za wyżywienie w takich stołówkach można kalkulować wyłącznie na poziomie pokrycia kosztów wytworzenia posiłków. Występująca o interpretację szkoła zapewniała, że chodzi o właśnie taką sytuację. Ceny posiłków ustaliła bowiem miejscowa Rada Miasta na podstawie samego wsadu do kotła.
W takiej sytuacji – jak wyjaśniła łódzka Izba Skarbowa – można zastosować zwolnienie z podatku. Jego podstawą jest przepis rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT. Według jego § 13 ust. 1 pkt 26 zwalnia się od podatku „usługi ściśle związane z usługami w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą". Jak zaznaczono w tym rozporządzeniu, takie usługi „ściśle związane" z opiekuńczymi muszą być świadczone przez te same podmioty, które wykonują usługę główną (w tym wypadku – opieki nad dziećmi i młodzieżą). Stołówka szkolna spełnia ten warunek.
Jest jeszcze kilka dodatkowych warunków przewidzianych w tym rozporządzeniu. Jeden z nich jest taki, aby szkoła nie osiągała dodatkowego dochodu na takiej sprzedaży w stosunku do podatników niekorzystających ze zwolnienia z VAT.
Wnioskodawca przedstawił swoje stanowisko, według którego zwolnienie z VAT należałoby się, ponieważ sprzedaż obiadów uczniom jest częścią usługi edukacyjnej. Ta zaś jest zwolniona z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24, ust. 26–29 ustawy o VAT. Izba Skarbowa przyznała, że zwolnienie ma zastosowanie, ale na podstawie innych przepisów.
numer interpretacji: IPTPP4/443- 310/13-5/UNR