Osoba zarabiająca na wynajmie pokoi gościnnych musi rozliczyć się z fiskusem i zapłacić podatek. Od zasady tej istnieje wyjątek uprawniający do zwolnienia z daniny. Określa go art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT.
Zgodnie z nim wolne od podatku są dochody uzyskane z wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z wyżywienia tych osób.
Liczba takich wynajmowanych pokoi nie może jednak przekroczyć pięciu. Limit ten dotyczy ogólnej liczby kwater udostępnianych turystom. Jeśli zatem są one rozlokowane w dwóch budynkach, to limit dotyczy pomieszczeń usytuowanych w obu (nie ustala się go oddzielnie dla każdego budynku).
By podatnik mógł skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego, wynajmowane pokoje muszą ponadto znajdować się w budynkach mieszkalnych. Jeśli więc podatnik przerobi część budynku użytkowego na mieszkalny, ze zwolnienia już nie skorzysta i to nawet jeśli będzie wynajmował nie więcej niż pięć pokoi.
Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej z 28 listopada 2007 r. (IBPB1/415-85/ 07/ZK). Podatnik zaadaptował na pokoje gościnne część stajni. Chciał przy tym skorzystać ze zwolnienia z PIT. Izba się na to nie zgodziła. Stwierdziła, że stajnia to budynek użytkowy, w związku z tym zwolnienie nie przysługuje.
Budynek, w którym są wynajmowane pokoje, musi dodatkowo wchodzić w skład gospodarstwa rolnego. A tym, w myśl ustawy o podatku rolnym, jest obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy.
Z fiskusem będą więc musieli rozliczyć się wynajmujący pokoje w miastach (nawet gdy ich liczba nie przekracza pięciu) oraz rolnicy, którzy – choć posiadają gospodarstwo rolne – to wynajmują pokoje w budynkach, które nie są położone na terenie tych gospodarstw.
Z fiskusem nie muszą natomiast rozliczać się osoby, które dzierżawią gospodarstwo rolne i prowadzą w nim działalność agroturystyczną. Muszą jednak spełnić warunki określone we wspomnianym wyżej przepisie (budynek z pokojami na wynajem położony jest na terenie wiejskim a liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza pięciu).
Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 26 sierpnia 2010 r. (I SA/Ol 457/10).
Ostatni warunek, który trzeba spełnić, by móc skorzystać ze zwolnienia z PIT, to konieczność wynajmowania pokoi osobom przebywającym na wypoczynku. Zwolnienie nie dotyczy zatem wynajmowania pokoi osobom zatrzymującym się w gospodarstwie w czasie podróży służbowej.
Spełnienie wymienionych warunków pozwoli podatnikowi uniknąć zapłaty podatku od zysków z wynajmu. Musi jednak pamiętać, że jeśli poza wynajmem pokoi i wyżywieniem oferuje letnikom dodatkowe atrakcje, za które pobiera opłaty (np. wynajem rowerów, jazda konna), będzie musiał uzyskane w ten sposób dochody wpisać w PIT i zapłacić od nich podatek (według stawki 18 lub 32 proc. – w zależności od wielkości innych dochodów, jakie uzyskuje).