Z najnowszej trzeciej już wersji projektu wykreślono kontrowersyjną propozycję zakładającą, że obowiązek podatkowy ma powstawać z końcem miesiąca, w którym wykonano usługę albo dostarczono towar.

Taka koncepcja spowodowała lawinę protestów ekspertów i organizacji gospodarczych. Wskazywały, że spowoduje to problemy z wystawianiem faktur. Projekt w dotychczasowym brzmieniu nie dawał pewności, czy w ogóle można wystawić fakturę, zanim przeprowadzi się jakąkolwiek operację handlową.

Faktura razem z towarem

Ministerstwo najwyraźniej uwzględniło te zastrzeżenia i zaproponowało, by częściowo utrzymać obecną zasadę, w myśl której obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Fakturę będzie można jednak wystawić nawet na 30 dni wcześniej albo do 15. dnia miesiąca następującego po dokonaniu czynności opodatkowanej. Projekt przewiduje też wyjątki dla szczególnych sytuacji, np. gdy podatnik wcześniej otrzymał część lub całość zapłaty.

Niektóre nowe przepisy wejdą w życie o pół roku później niż zakładał pierwotny projekt. Tak stanie się właśnie z regulacjami dotyczącymi obowiązku podatkowego i faktur. Mają wejść w życie 1 lipca 2013 r.

Projekt czeka jednak jeszcze długa droga legislacyjna. Jak poinformowało „Rz" biuro prasowe Ministerstwa Finansów, prawdopodobnie 30 sierpnia zajmie się nim Komitet Stały Rady Ministrów. Później będzie go mógł formalnie przyjąć rząd, by następnie skierować go do Sejmu. Tam prace mogą potrwać kilka miesięcy.

Przedsiębiorcy przeciw komplikacjom

O tym, że ministerialny projekt mógłby przynieść utrudnienia w prowadzeniu biznesu, świadczą też pierwsze odpowiedzi na ankietę przeprowadzaną wśród przedsiębiorców w ramach wspólnej akcji „Rz" i firmy doradczej Deloitte. Około 60 proc. respondentów skrytykowało proponowane wcześniej oderwanie obowiązku podatkowego od momentu wystawienia faktury. Aż 80 proc. uczestników ankiety opowiedziało się przeciwko proponowanemu powiązaniu momentu powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego u nabywcy towarów i usług z momentem powstania obowiązku podatkowego u ich sprzedawcy.

Zapraszamy do wypełniania ankiet, dostępnych na stronie internetowej www.prawo.rp.pl. Można to zrobić do 31 sierpnia.