Naczelny Sąd Administracyjny uznał w wyroku z 31 lipca 2012 r. (II FSK 1003/12)
, że wyrobisko górnicze rozumiane jako przestrzeń w górotworze nie może być opodatkowane podatkiem od nieruchomości.
NSA odniósł się do kwestii budzącej najwięcej sporów między organami podatkowymi a przedsiębiorcami prowadzącymi działalność polegającą na wydobywaniu kopalin. Chodzi o ustalenie przedmiotu opodatkowania i sposobu określenia wartości podstawy opodatkowania.
Sąd zwrócił uwagę na to, na co wcześniej wskazywał już Trybunał Konstytucyjny (P 33/09). Jako nieuzasadnione należy uznać próby sztucznego stworzenia budowli z wyrobisk poprzez wskazanie, że mamy do czynienia z zespołem poszczególnych obiektów funkcjonalnie ze sobą powiązanych i służących prowadzeniu działalności gospodarczej.
Według NSA nie można wykluczyć, że w wyrobisku górniczym znajdują się elementy infrastruktury, które mogłyby być zakwalifikowane jako budowle. Aby jednak prawidłowo to ustalić, konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków, takich jak np. powołanie biegłego. Ograniczanie się do arbitralnego dokonania kwalifikacji całości infrastruktury wyrobiska górniczego (wraz z kosztami jego wydrążenia) jako przedmiotu opodatkowania nie pozwala mówić o właściwym prowadzeniu postępowań. W efekcie są one obarczone brakami, które zawsze powinny skutkować uchylaniem przez sądy administracyjne decyzji wydawanych w tej materii przez organy podatkowe.
Omawiany wyrok jest kolejnym krokiem w kierunku właściwego uregulowania kwestii wyrobisk górniczych w świetle przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Ze względu jednak na podejście poszczególnych organów samorządu terytorialnego, które mogą w ten sposób stracić dużą część swoich dochodów, trzeba się liczyć z tym, że niektóre takie sprawy będą się toczyć jeszcze bardzo długo.
—oprac. mpa
Autor jest doradcą podatkowym w Ernst & Young