To konkluzja interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (ILPP2/443-408/11-4/MN).

Z pytaniem zwróciła się spółka zajmująca się sprzedażą urządzeń grzewczych. Odbiorcom, którzy kupują najwięcej jej produktów, firma udziela często rabatów już po dokonaniu transakcji. Są to m.in. udzielane kwartalnie premie będące w istocie rabatami potransakcyjnymi związanymi z zakupem danej ilości produktów. Inne zachęty to premie pieniężne za osiągnięty poziom obrotu wszystkimi produktami spółki, które są rozliczane w skali roku.

Firma miała wątpliwości, czy jest możliwość wystawienia jednej faktury korygującej dla określonego klienta obejmującej rabaty na bonusy udzielane po 1 stycznia 2011 r. Do takiej zbiorczej korekty, na której znalazłaby się łączna kwota upustu, załączone zostałyby pierwotne faktury podlegające skorygowaniu. Wnioskodawca prosił też o wyjaśnienie, jakie dane powinny się znaleźć na takim dokumencie.

Dyrektor IS potwierdził, że przepisy pozwalają wystawić jedną zbiorczą korektę dotyczącą większej liczby wystawionych wcześniej faktur, gdy przedsiębiorca udziela rabatu jednemu odbiorcy na wszystkie dostawy towarów i usług dokonane np. w ciągu miesiąca, kwartału lub roku.

"Dopuszczalne będzie rozliczenie udzielonych rabatów potransakcyjnych w odniesieniu do większej liczby faktur VAT w danym okresie rozliczeniowym dla określonego klienta na podstawie jednej zbiorczej faktury VAT KOREKTA, wystawionej po zakończeniu okresu rozliczeniowego"

- czytamy w interpretacji.

Zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT sprzedawca może obniżyć podstawę opodatkowania, pod warunkiem że nabywca potwierdził otrzymanie korekty.

Korekta musi zawierać wszelkie informacje, które zostały wymienione w 13 ust. 3 rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2011 r. (DzU nr 68, poz. 360) regulującego m.in. kwestie zwrotu VAT i wystawiania faktur. Są to m.in. numer oraz data jej wystawienia; dane sprzedawcy i nabywcy; ich numery identyfikacji podatkowej; okres, do którego odnosi się udzielany rabat; kwota udzielonego rabatu oraz kwota zmniejszenia podatku należnego. Konieczne jest również oznaczenie "Korekta" albo "Faktura korygująca".

Zobacz więcej w serwisach:

Podstawa opodatkowania i podatek należny » Rabaty i upusty

Dobra Firma » Podatki i księgi » VAT » Faktury VAT » Faktury korygujące