Przede wszystkim akredytacja jest przyznawana przez wojewódzkie kuratoria oświaty na zasadach ściśle określonych w ustawie o systemie oświaty oraz w aktach wykonawczych. Może być przyznana jedynie na konkretny rodzaj i zakres kształcenia, na przykład na dany kurs lub studium. Tylko w tym zakresie usługodawca może więc stosować zwolnienie z VAT.

Ponadto podstawowym wymogiem otrzymania akredytacji jest prowadzenie kształcenia przynajmniej przez rok przed wystąpieniem z wnioskiem o nią. Oznacza to, że nowo powstałe firmy są automatycznie wyłączone z możliwości skorzystania z tego zwolnienia co najmniej przez 12 miesięcy. W praktyce dłużej.

Proces uzyskania akredytacji jest bowiem dość żmudny i długotrwały. Przed jej otrzymaniem wnioskodawca powinien udowodnić, że świadczy usługi na wysokim poziomie, dysponuje odpowiednimi środkami dydaktycznymi, ma odpowiednio wykwalifikowaną kadrę, a także wystarczające warunki lokalowe do prowadzenia kształcenia oraz opracowuje stosowne materiały metodyczno-dydaktyczne.

Uzyskanie akredytacji wiąże się także z kontrolą z kuratorium, która weryfikuje spełnienie wymaganych standardów. Wydanie akredytacji wymaga wniesienia opłaty, która obecnie wynosi ok. 900 zł. Sam proces od momentu złożenia wniosku do sporządzenia protokołu z kontroli oraz decyzji wojewódzkiego kuratora oświaty może trwać nawet kilka miesięcy.

Są i inne problemy. Niestety, z przepisów dotyczących wydawania akredytacji nie wynika jednoznacznie, czy akredytacja wydana przedsiębiorstwu w jednym województwie jest ważna na terenie całego kraju.

Sprawę komplikuje dodatkowo fakt, że akredytacje przyznawane są „placówkom”, a nie przedsiębiorstwom jako takim. Istnieje zatem ryzyko, że organy podatkowe przyjmą stanowisko, że zwolnienie z VAT obejmuje jedynie usługi w zakresie akredytacji świadczone na terenie danego województwa bądź jedynie w konkretnej jego placówce.

Tak rygorystyczne stanowisko nie pojawia się jednak w interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 11 kwietnia 2011 (ILPP1/443-18/11-7/NS).

Wynika z niej, że zwolnione z VAT są usługi objęte akredytacją wydaną przez konkretnego kuratora oświaty, a świadczone na terytorium całego kraju. Można mieć zatem nadzieję, że organy podatkowe będą wydawać interpretacje pozytywne dla podatników mających akredytacje.

Autor jest doradcą podatkowym, konsultantem w MDDP Doradztwo Podatkowe

Czytaj też:

 

Zobacz:

» Podatki i księgi » VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi szkoleniowe i edukacyjne

» VAT » Zwolnienia z VAT » Zwolnienia przedmiotowe z VAT