Od 1 maja Niemcy otworzyły swój rynek pracy dla Polaków. Osoby, które chcą zarabiać u naszego zachodniego sąsiada, powinny zapoznać się z podatkowymi zasadami rozliczeń swoich dochodów.
Zasady unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku reguluje umowa między Polską a Republiką Federalną Niemiec z 14 maja 2003 r. Opodatkowanie pracy najemnej ustala art. 15 tej umowy.
Co do zasady uposażenia, płace i podobne wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie otrzymuje z pracy najemnej, podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że wykonywana jest ona w drugim. Wtedy bowiem otrzymywane za nią wynagrodzenie może być opodatkowane w tym drugim państwie.
Wynagrodzenie, jakie osoba mająca miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie otrzymuje z pracy najemnej wykonywanej w drugim, może podlegać opodatkowaniu tylko w jednym państwie. Żeby tak się stało, muszą zostać spełnione trzy warunki:
Niemcy pobiorą PIT u siebie, gdy praca była wykonywana w RFN dłużej niż 183 dni w ciągu kolejnych 12 miesięcy
- odbiorca przebywa w drugim państwie nie dłużej niż łącznie 183 dni podczas 12-miesięcznego okresu rozpoczynającego się lub kończącego w danym roku podatkowym,
- wynagrodzenie jest wypłacane przez pracodawcę lub w imieniu pracodawcy, który nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w drugim państwie, i
- wynagrodzenie nie jest wypłacane przez zakład lub stałą placówkę, którą pracodawca posiada w drugim państwie.
W praktyce o tym, gdzie obywatel polski zapłaci podatek dochodowy od pracy w Niemczech, będzie decydować przede wszystkim miejsce jej wykonywania, a także to, ile ona trwa i kto wypłaca wynagrodzenie. Polak, który wykonuje pracę w Niemczech na rzecz pracodawcy lub płatnika, który ma tam swoją siedzibę, zawsze zapłaci niemiecki podatek. O miejscu opodatkowania pracowników, którym pensję za pracę w Niemczech płaci firma z Polski, będzie decydował czas jej wykonywania w kraju naszego sąsiada. Niemcy pobiorą PIT u siebie, gdy praca była wykonywana w RFN dłużej niż 183 dni w okresie kolejnych 12 miesięcy. Podatnicy muszą pamiętać, że chodzi właśnie o rozliczenie w okresie kolejnych 12 miesięcy, a nie roku kalendarzowego.
– Jeśli ten warunek nie będzie spełniony, od wynagrodzenia otrzymanego od polskiego pracodawcy za pracę w RFN podatnik zapłaci podatek dochodowy w Polsce – wyjaśnia Adrian Jonca, doradca podatkowy z kancelarii Beiten Burkhardt. Tym, ile czasu trwa praca w Niemczech, nie muszą się jednak martwić osoby, które pracują tam w ramach tzw. leasingu pracowniczego. Jest to jedna z form elastycznego zatrudnienia. Polega na tym, że pracownik jest zatrudniany przez agencję pracy tymczasowej i wypożyczany pracodawcy użytkownikowi.
– W przypadku leasingu pracowników z Polski do pracy w Niemczech PIT będzie pobierany zawsze w kraju wykonywania pracy – wyjaśnia Adrian Jonca.
Warunkiem opodatkowania zarobków leasingowanego pracownika w całości w Niemczech jest przeniesienie całego ryzyka gospodarczego związanego z jego pracą na firmę, która go wypożyczyła (kontroluje bezpośrednio lub pośrednio sposób wykonania usług, a pracodawca, tj. agencja pracy tymczasowej, nie ponosi ryzyka ani odpowiedzialności za skutki pracy wykonanej przez pracownika).
Czytaj również:
Zobacz więcej:
Dochody pracownika i zleceniobiorcy
»
»
Oddelegowanie do pracy za granicą
Podatek od dochodów za granicą
»
Więcej w poradniku
»
Praca w Niemczech po 1 maja 2011