Nie musi w niej bowiem wskazywać wszystkich faktur, których dotyczy korekta oraz wymieniać towarów i usług objętych rabatem. Wystarczą następujące dane:

- numer kolejny i data wystawienia faktury korygującej,

- imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,

- numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy,

- okres, do którego odnosi się udzielany rabat,

- kwota udzielonego rabatu oraz kwota zmniejszenia podatku należnego.

Jeżeli rabat dotyczy sprzedaży opodatkowanej różnymi stawkami, to jego kwotę oraz wysokość zmniejszenia VAT należnego należy podać w podziale na poszczególne stawki podatku.

O tym że dotychczas korekty te sprawiały problemy, świadczą wnioski o interpretację, z którymi zwracały się duże firmy handlowe. Przykładem jest sytuacja rozpatrywana przez [b]Izbę Skarbową w Warszawie w odpowiedzi z 18 czerwca 2010 r. (IPPP1-443-358/10-2/EK).[/b]

Z pytaniem zwróciła się spółka akcyjna zajmująca się hurtową sprzedażą kosmetyków. Zgodnie z umową z jednym z kontrahentów przysługuje mu rabat potransakcyjny. Jest on obliczany od obrotu za dany okres. Bonifikata ta powoduje konieczność wystawiania faktur korygujących.

Spółka wyjaśniła, że w każdym miesiącu współpracy wykonuje co najmniej kilkaset dostaw towarów i każda z nich dokumentowana jest fakturą. Dlatego chciałaby uniknąć podawania nazwy (rodzaju) towarów lub usług objętych rabatem. W miejsce szczegółowego wymieniania każdej pozycji wskazanej na fakturach pierwotnych zamierza podać ich zbiorczą nazwę, np. artykuły kosmetyczne. Do takiej zbiorczej faktury korygującej zostaną załączone wszystkie faktury pierwotne, których korekta dotyczy.

Na podstawie obowiązującego w 2010 r. brzmienia [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2126C546A49F8CFCB0F76C3ECBEFE289?id=291169]rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DzU nr 212, poz. 1337 ze zm.)[/link] izba skarbowa uznała, że takie postępowanie jest nieprawidłowe.

Wskazała, że nie pozostawia ono wątpliwości, że faktura korygująca powinna zawierać co najmniej nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych rabatem. Odnosi się więc do nazwy (rodzaju) towaru wymienionego na pierwotnej fakturze. Tymczasem rozwiązanie zaproponowane przez spółkę nie będzie jednoznacznie wskazywać towaru z faktury pierwotnej objętego rabatem.

Na szczęście po wejściu w życie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=2126C546A49F8CFCB0F76C3ECBEFE289?id=406676]zmiany rozporządzenia (opublikowanej w DzU z 2010 r. nr 255, poz. 1713)[/link] odpowiedź ta jest już nieaktualna. Dzięki temu faktury korygujące wystawiane w związku z rabatami dotyczącymi całej sprzedaży z danego okresu nie będą już miały kilkadziesiąt lub kilkaset stron, a ich wystawienie będzie znacznie prostsze.

[ramka][b]Czytaj też:[/b]

[ul]

[li][link=http://www.rp.pl/artykul/73844,582664_Zeby-skorygowac--trzeba-miec-potwierdzenie.html]Żeby skorygować, trzeba mieć potwierdzenie[/link][/li]

[li][link=http://www.rp.pl/artykul/56118,553017_Jak-rozliczac-rabaty--gratisy-i-premie.html]Jak rozliczać rabaty, gratisy i premie[/link][/li]

[li][link=http://www.rp.pl/artykul/56118,464533_Rabat-zmniejszy-przychod-i-obrot.html]Rabat zmniejszy przychód i obrót[/link][/li]

[/ul] [/ramka]