Będą miały na to sześć miesięcy. Tak zdecydowali w piątek posłowie, przyjmując poprawkę Senatu do ustawy okołobudżetowej, nowelizującej m.in. przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]o VAT[/link] i [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=296270]o akcyzie[/link].

Sejm zaakceptował wszystkie 22 poprawki Senatu, w tym tę upoważniającą ministra finansów do obniżenia – do końca stycznia 2011 r. – z 8 do 7 proc. stawki VAT na niektóre towary i usługi. Chodzi m.in. o prasę, która do dystrybucji trafi do końca grudnia 2010 r., czyli jeszcze przed podwyżką VAT, a będzie sprzedawana w 2011 r., czyli już po niej.

Aprobatę posłów zyskała również poprawka umożliwiająca [b]zmianę taryf dla usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków po zmianie stawek VAT. Nie będzie ona wymagała zatwierdzania przez gminy.[/b]

Emocje wzbudziło jedynie głosowanie nad senacką propozycją wprowadzenia 93-procentowej ulgi dla osób niewidomych uznanych za niezdolne do samodzielnej egzystencji w przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego (w pociągach osobowych) oraz autobusowego – w komunikacji zwykłej.

Ulga, która ma być stosowana przy zakupie biletów jednorazowych lub miesięcznych imiennych, wzbudziła wątpliwości natury konstytucyjnej, na co zwróciła uwagę wiceprzewodnicząca Komisji Finansów Publicznych Krystyna Skowrońska (PO). Jak twierdziła wiceminister finansów Hanna Majszczyk, Senat, wprowadzając ją, przekroczył zakres ustawy, którą otrzymał z Sejmu, a sama ulga przyczyni się do zwiększenia deficytu budżetowego, czego parlamentowi robić nie wolno.

Obaw tych nie podzielił poseł Stanisław Stec (SLD). Był zdania, że stosowne zmiany można wprowadzić w ustawie budżetowej. Teraz los ustawy zależy już tylko od decyzji prezydenta.

[srodtytul][i] etap legislacyjny: nowela czeka na podpis prezydenta[/i] [/srodtytul]