[b]- W najbliższym czasie planujemy wziąć udział w międzynarodowych targach, które odbędą się w Maroku. Wiąże się z tym konieczność przewiezienia tam próbek naszych wyrobów i innych materiałów promocyjnych. W jaki sposób powinniśmy zgłosić te towary, aby uniknąć dodatkowych kosztów w postaci cła lub podatku[/b] – pyta czytelnik.
Jeżeli przedsiębiorca zamierza wziąć udział w zagranicznych targach lub wystawach, które odbywają się poza granicami Unii Europejskiej, powinien wystąpić o wydanie tzw. karnetu ATA.
Jest to specjalny międzynarodowy dokument celny, który umożliwia i usprawnia czasową odprawę celną towarów wywożonych w celach akwizycyjnych i wystawienniczych, a także wyposażenia zawodowego.
Dzięki niemu do minimum uda się uprościć zawiłą zwykle procedurę odprawy czasowej, a przede wszystkim wyeliminować konieczność wypełniania tzw. dokumentu SAD, innych deklaracji celnych oraz składania depozytów na wszystkich przekraczanych granicach.
Konwencja ATA przewiduje następujące kategorie towarów, które mogą być przewożone z zastosowaniem karnetu ATA:
- próbki i wzory handlowe wywożone za granicę w celach akwizycji, rozpoznania rynku, zademonstrowania wzorów przed zawarciem kontraktu handlowego,
- towary przeznaczone na targi i wystawy, wszelkiego rodzaju eksponaty, obudowy stoisk, wystrój stoisk itp.,
- wyposażenie zawodowe, jak sprzęt filmowy i telewizyjny, rekwizyty teatralne, instrumenty muzyczne, sprzęt sportowy, aparatura badawcza, narzędzia itp.
Dokument jest ważny przez 12 miesięcy od daty wydania. Jednak o tym, jak długo przywiezione towary mogą na jego podstawie przebywać w danym państwie, decydują odpowiednie służby celne. Terminu tego należy bezwzględnie przestrzegać.
Nie wszystkie państwa na świecie przystąpiły do konwencji ATA. W tej chwili sygnatariuszami jest 68 państw (od 1 listopada, dołączył Meksyk). Na liście znajduje się Maroko. Zatem wyjazd na targi do tego państwa może się odbyć na podstawie opisywanego karnetu.
Pełną listę państw czytelnik znajdzie na stronie internetowej Krajowej Izby Gospodarczej, która w Polsce odpowiada za wydawanie dokumentów ([link=http://www.kig.pl]www.kig.pl[/link]). Należy dodać, że są one wydawane odpłatnie. Koszty uzyskania karnetu ATA są następujące:
- podstawowy dokument (pierwszy wyjazd) – 500 zł
- komplet kart na każdy następny wyjazd z Unii Europejskiej – 125 zł
- duplikat (w razie zagubienia oryginału) – 125 zł
Na podstawie karnetu ATA można wywieźć towar do jednego lub kilku krajów. Może być on wykorzystywany wielokrotnie w okresie ważności (pod warunkiem że lista towarów się nie zmieni). Na każdy kolejny wyjazd z Polski (Unii Europejskiej) potrzebny jest dodatkowy komplet kart (koszt to 1/4 ceny karnetu).
Aby wyrobić karnet, należy znać dokładną trasę podróży i liczbę wywożonych pozycji.